Edebiyatın magazinsel boyutunun lise öğrencilerinin Türk dili ve edebiyatı dersi tutumu üzerindeki etkisi
The effect of the magazine dimension of literature on the attitudes to Turkish language and literature lessons learned in high school
- Tez No: 850063
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada magazinsel edebiyat öğretiminin lise öğrencilerinin edebiyat dersine yönelik tutumuna etkisi incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda yapılan bu çalışmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada yer aldığı keşfedici sıralı karma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılırken nitel kısmında görüşme kullanılmıştır. Araştırma kapsamında verileri toplamak için Veyis (2015) tarafından geliştirilen ilgi, önem, kaçınma ve bilgi alt boyutlarını barındıran toplamda 27 maddelik“ Türk Edebiyatı Dersine Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Van ilinde 11. sınıfta okuyan 20'si deney grubu 20'si de kontrol grubu olmak üzere toplam 40 öğrenci oluşturmaktadır. Kontrol grubuna geçerli ders müfredatı anlatılmış, deney grubuna ise seçilen sekiz sanatçının hayatının; sanat anlayışına ve eserlerine etkisi birer haftalık (toplam sekiz hafta) eğitim planıyla anlatılmıştır. Araştırmada nicel verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda magazinsel edebiyat öğretiminin lise öğrencilerinin edebiyat dersine yönelik tutumlarını olumlu anlamada farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca yazarların eser yazma süreçlerinin arka planında yaşadıkları ilginç olayların anlatımının edebiyat dersine olan ilgiyi artırdığıyla ilgili öğrenciler görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of teaching magazinsel literature on the attitude of high school students towards the literature course was examined. In this study conducted for this purpose, the discoverer sequential hash method, in which qualitative and quantitative methods are combined, was used. In the quantitative dimension of the research, the pre-test post-test control group experimental pattern was used, while the interview was used in the qualitative part. In order to collect data within the scope of the research, a total of 27 items ( Attitude Scale for Turkish Literature Course ), which contains the sub-dimensions of interest, importance, avoidance and knowledge developed by Veyis“2015”. In addition, the structured interview form developed by the researcher was used. In addition, the structured interview form developed by the researcher was used. The 20 ' experimental group, which reads the study group of the research in the 11th grade in the province of Van in the 2022-2023 academic year, constitutes a total of 40 students, including 20 ' control group. The curriculum valid for the control group was described, and the life of eight artists selected for the experimental group; The effect on the understanding of art and its works is explained by the weekly ( eight weeks total ) training plan. In the research, it was done using the SPSS program in the analysis of quantitative data. Content analysis was used in the analysis of qualitative data. As a result of the research, it was determined that teaching magazinsel literature differs in understanding the attitudes of high school students towards the literature course. In addition, students expressed their opinions about the expression of interesting events that the authors experienced against the background of their writing processes increased the interest in the literature course.