İlkokul sosyal bilgiler dersi kapsamında kaynaştırma öğrencilerine verilen değerler eğitimine ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on the values education given to inclusive students within the scope of the primary school social students course
  1. Tez No: 850065
  2. Yazar: BÜŞRA BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez araştırması ile İlkokuldaki Sosyal Bilgiler Dersinin (İSBD) değerler eğitimi bağlamında kaynaştırma öğrencileri üzerindeki etkisine ilişkin görüşlerin ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemi ile yapılmıştır. Araştırmada katılımcı olarak kaynaştırma öğrencisine sahip 15 sınıf öğretmeninin görüşüne başvurulmuştur. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Araştırma verileri betimsel analiz tekniğine tabi tutulmuştur. Araştırama bulguları sosyal yaşam, akademik yaşam ve psikolojik etkenler gibi üç farklı görüş çerçevesinde sunulmuştur. Araştırmada, sosyal bilgiler dersindeki kaynaştırma öğrencilerinin değerler eğitimi algılama ve yordama becerilerinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Böylece ilkokullarda değerler eğitimi programlarının ve kaynaştırma uygulamalarının paralel yapılması gerektiği önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With this thesis research, it is aimed to reveal the effect of Social Studies Course (İSBD) in Primary School on inclusive students in the context of values education. The research was conducted with the qualitative research method. In the study, the opinions of 15 social studies teachers who have inclusion students as participants were consulted. Research data were collected with a semi-structured interview form. Research data were subjected to descriptive analysis technique. The research findings are presented within the framework of three different views such as social life, academic life and psychological factors. In the research, it was concluded that the values education perception and prediction skills of the inclusion students in the social studies course are important. Thus, it was suggested that values education programs and inclusion practices should be carried out in parallel in primary schools.