Yinelemeli en küçük kareler kafes algoritması kullanarak kanal dengeleme
Channel equalization using recursive least squares lattice algorithm
- Tez No: 85007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Kanal dengelemenin amacı, kanalın bozucu etkilerini gidererek iletilen işareti alınan işaretten yeniden elde etmektir. Bir kanal dengeleyici, iletilen işaretin olabildiğince doğru kestirimini elde etmeye çalıştığı için, optimum bir filtredir. Uyarlamalı kanal dengeleme ile ilgili olarak, Wiener filtre teorisine dayalı çeşitli metotlar vardır. Bu çalışmada, doğrusal kanalları dengelemek üzere yinelemeli en küçük kareler, kafes (RLSL) algoritması kullanılmaktadır. RLSL algoritmasının avantajı: modüler bir yapıya, düşük hesaplama karmaşıklığına ve hızlı yakınsama özelliklerine sahip olmasıdır. İlk bölümde, algoritmanın başarımı öğrenme eğrileri bazında incelenmektedir. Bu başarım analizinde, farklı kanal modelleri seçilmekte ve gürültü değişintisinin, kafes filtre modül sayısının ve kanal parametresinin etkileri incelenmektedir. Bilgisayar deneylerine ait sonuçların literatürdeki teorik sonuçlar ile uyum gösterdiği görülmektedir. Bilindiği gibi, dengeleyicinin transfer fonksiyonu kanalın transfer fonksiyonunun tersi olmaktadır. İkinci bölümde, bu özelliği göstermek için bilgisayar deneyleri gerçekleştirilmekte ve dengeleyicinin transfer fonksiyonu ile kanalın transfer fonksiyonunun tersinin birbirine uyduğu gösterilmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of channel equalization is to undo the distorting effects of the channel and recover the transmitted signal from the received signal. A channel equalizer is an optimal filter since it tries to produce as good estimate of the transmitted signal as possible. For adaptive channel equalization, there are several methods based on Wiener filter theory. In this study, the recursive least squares lattice (RLSL) algorithm is used in the equalization of linear channels. The advantage of the RLSL algorithm is that it has a modular structure, less computational complexity and rapid convergence properties. In the first part, the performance of the algorithm is investigated in the base of learning curves. In this performance analysis, different channel models are chosen and the effects of the noise variance, the number of lattice filter modules and the channel parameter are investigated. It is seen that the results of the computer experiments are in accordance with the theoretical results in literature. It is known that the transfer function of the equalizer is the inverse of the transfer function of the channel. In the second part, some computer experiments are performed to show this property and, it is shown that the equalizer's transfer function coincides with the reciprocal of the channel's transfer function. VII