Ankara yöresi diatomit hammaddesinin seramik sanayine yönelik karakteristik özelliklerinin araştırılması
Investigation of characteristic features of diatomite raw material for the application in ceramic industries mined in Ankara region
- Tez No: 85008
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN MARŞOĞLU, DOÇ. DR. TARIK BAYKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Diatomit yüksek oranda silika içerebilen doğal bir kayaç olup, silika malzemeye ilişkin olarak özelliklerinden faydalanılan önemli bir seramik hammaddesidir. Çalışmanın birinci bölümünde, seramik hammaddesine yönelik uygunluğunun saptanmasına yönelik uygulanan süreçler tanıtılmıştır. İkinci bölüm, diatomit hakkında genel bir bilgi ile başlamaktadır ve aynı bölümde yapısı ve özellikleri hakkında bilgiler verilmiştir. Seramik ürünlerin şekillendirilmesinde hammadde birinci dereceden önemlidir. Bu yüzden, üçüncü bölümde Ankara bölgesi diatomitinin kimyasal ve fiziksel özellikleri analiz edilmiştir. Bu bölümde, cıva sızma, BET ve x-ışınları analizleri de yapılmıştır. Diatomit (Diatoma Toprağı) esas itibarıyla diatomlarca saklanan silika kabuk veya kavkı birikimini içermektedir. Diatomlar, mikroskobik, tek hücreli, Bacillariae sınıfından çiçeksiz bir bitkidir. Kabukları (veya iskeletleri) silika dışında bazen önemli oranda alumina içermektedir. Safsızlıklar olarak diğer su canlılarına ait fosiller, kum, kil, volkanik kül, metal tuzları, organik maddeler ve değişen oranlarda diğer malzemeleri içerir. Bu safsızlıklar diatomitin kimyasal özelliklerinin yanında eşsiz fiziksel özelliklerini de olumsuz etkilemektedir. Dördüncü bölümde liç süreci ile (saflaştırma süreci) diatomitteki safsızlıklann giderilmesi çalışmaları yapılmıştır. Altıncı bölümde, ısıl analiz ve süreçlerle mineralojik özellikler tanımlanmıştır. Sonraki bölüm, diatomit parçacık ve parçacıkların gözenek yapılarının incelenmesine yönelik SEM analizlerini içermiştir. Sekizinci bölümde, cıva sızma ve BET analizleri ve bu analizler için kullanılacak örnekler tartışılmıştır. Dokuzuncu bölümde, gözenek ve yüzey alanları değişimleri ve nedenleri tartışılmıştır. Son bölümde, deneysel süreç ve analizlere ilişkin süreç genel değerlendirmeler ve uygulama alanlarına yönelik öneriler yer almaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Diatomit, saflaştırma, ısıl süreç, TGA ve DTA analizleri. x- ışınları, gözenek ve yüzey alanı analizleri vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study the first chapter started with the general knowledge about diatomite, and the same chapter went on with its structures and properties. In the manufacture of ceramic product raw materials are principle important. For this reason, the next section covers the investigation of characteristic chemical and physical properties of our raw material diatomite (in Ankara region). Also, mercury intrusion, BET and x-ray analysis were done. Diatomite (diatomaceous earth) is a sedimentary rock and consists mainly of accumulated shells or frustules of hydrous silica secreted by diatoms, which are microscopic, one- celled, flowerless plants of the class Bacillariae. The frustules (or skeletons) are essentially amorphous hydrated or opaline silica but occasionally are partly composed of alumina Impurities in the form of the other aquatic fossils, sand, clay, volcanic ash, metal salts, organic matter, and other material occur in varying quantities. Those impurities affect its unique chemical and biochemical properties. In the third chapter, the removal of those impurities from diatomite with leaching process were studied. In the fifth chapter, mineralogical features were identified by thermal analysis and processes, and the next chapter consisted of SEM Analysis of particle and pore of diatomite. In the seventh chapter, the theory and sample of mercury intrusion and BET Analysis are discussed. In the eight chapter, the results from mercury intrusion and BET are discussed. The end chapter of this study, consisted of general conclusion and prospects. KEY WORDS: Diatomite, purification, heat treatment, thermal gravimetric and differential thermal analysis (TG/DTA), x-ray, pore and surface analysis - sössse^