Investigation of the Turkish primary school teachers' perceptions of the factors which help or hinder the integration of information and communication technology (ICT) into teaching and learning
Öğretim ve öğrenme süreçlerine bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) entegrasyonuna yardımcı olan ya da engel olan faktörlere ilişkin Türkiye'deki ilkokul öğretmenlerinin algılarının incelenmesi
- Tez No: 850084
- Danışmanlar: DR. IAN STEVENSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: King's College London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda bilgi toplumu ve bilgiye dayalı ekonomi için gerekli olan bilgi ve becerilerin öğrencilere kazandırılması amacıyla bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) giderek daha önemli bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, BİT'in ilkokul sistemine başarılı bir şekilde entegre edilmesini sağlamak amacıyla Türkiye tarafından müfredat ve yapısal reformlarla ilgili birçok girişim başlatılmıştır. Bu tez çalışmanın amacı, Türk ilkokul öğretmenlerinin, BİT'in öğretme ve öğrenmeye entegrasyonuna yardımcı olan veya engelleyen faktörlere ilişkin algılarını araştırmaktır. Bu çalışmada, Türkiye'de İstanbul Anadolu yakasında bulunan dört ilköğretim okulunda görev yapan 42 öğretmenden anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla veri toplanmıştır. Bu çalışma, Türkiye'de farklı düzeylerde işleyen ve BİT'in ilkokullara entegrasyonuna yardımcı olan veya engelleyen birçok faktörün bulunduğunu göstermektedir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre öğretmenlerin inanç ve tutumları, okul liderliği, okul kültürü ve iklimi BİT entegrasyonuna yardımcı olan faktörler olarak bulunmuştur. Öte yandan, bu çalışma, BİT beceri ve bilgisi eksikliği, BİT kullanımında güven eksikliği, teknik ve pedagojik destek eksikliği, uygunsuz BİT eğitim programları, etkisiz ulusal BİT politikaları ve yetersiz BİT kaynakları gibi BİT entegrasyonunu engelleyen çeşitli faktörlerin varlığını ortaya çıkarmaktadır. Bu sonuçlar dikkate alındığında, bu çalışma, BİT'in öğretme ve öğrenmeye başarılı bir şekilde entegrasyonu için BİT entegrasyonunda etkili olan faktörlerin uyum içinde hareket etmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma aynı zamanda Türkiye'de yeni BİT eğitim programlarının veya yeni uygulama stratejilerinin mevcut bağlamda nasıl görünmesi gerektiğine dair bazı önerilerde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, information and communication technology (ICT) has been increasinlgy recognized as an important tool for the purpose of providing students with the knowledge and skills needed for the challenges of information society and knowledge-based economy. Thus, many initiatives have been launched by the Turkish government concerning curricular and structural reforms in order to achieve a successful integration of ICT into primary school system. The main theme of this study is to investigate the Turkish primary school teachers' perceptions of the factors which help or hinder the integration of ICT into teaching and learning by them. In this study, data was collected from 42 teachers from four primary schools located in the Anatolian side of Istanbul in Turkey by means of administering questionnaires and conducting semi-structured interviews. This study indicates that there are many factors operating at different levels and helping or hindering the integration of ICT into primary schools in Turkey. According to results of this study, teachers' beliefs and attitudes, school leadership, and the school culture and ethos have been found as helping factors for the ICT integration. On the other hand, this study has revealed many factors hindering the ICT integration, such as lack of ICT skills and knowledge, lack of confidence in the use of ICT, lack of technical and pedagogical support, inadequate ICT resources, inappropriate ICT training programmes and ineffective national ICT policies. Considering these results, this study suggests that factors which are effective in the ICT integration need to act in harmony in order to have a successful integration of ICT into teaching and learning. This study also makes some recommendations about how the new ICT training programmes or new implementation strategies should look like in the current context in Turkey.