İlkokul ve ortaokul öğretmenlerinin algılarına göre öz liderlik ve okul yönetişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-leadership and school governance according to the perceptions of primary and secondary school teachers
- Tez No: 709669
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT İRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul ve ortaokul öğretmenlerinin öz liderlik ve okul yönetişimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Çanakkale ilinin Merkez ilçesinde görev yapan 308 ilkokul ve ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma 2019-2020 Eğitim- Öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracının ilk bölümünde Yüner (2019) tarafından geliştirilen“Okul Yönetişimi Ölçeği”yer almaktadır. Veri toplama aracının ikinci bölümünde Houghton ve Neck (2002) tarafından geliştirilen, Konan ve Atik (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanıp güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılan“Öz Liderlik Ölçeği”yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Ölçek puanlarının normallik sınamasında çarpıklık (skewness) katsayıları kullanılmıştır. Yapılan normallik sınamasında normal dağılım göstermeyen puanların logaritmik dönüşümleri yapılarak ölçek puanlarının normal dağılım gösterdiği tespit edildiğinden puanların cinsiyete göre karşılaştırılmasında bağımsız iki örneklem t testinden; yaş grupları, eğitim durumu, meslekteki süre ve branş değişkenlerine göre karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin analizinde korelasyon testinden; öz liderliğin okul yönetişim uygulamalarına ilişkin benimseme/kabul ve gerçekleşme algısı üzerindeki etkisinin belirlenmesinde çoklu regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarında hukuka bağlılık, katılım, şeffaflık alt boyut ve okul yönetişimi uygulamalarının gerçekleşmesine ve benimsenmesine ilişkin algı puanları ile öz liderlik puanları arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between primary school and secondary school teachers and the self-leading and school governance. The research was carried out with the relational screening model. The universe of the study consists of 308 primary and secondary school teachers working in the central district of Çanakkale. The research was carried out in 2019-2020 education year. The first part of the data collection tool is included in the“School Government Scale”developed by Güner (2019). In the second part of the data collection tool, he is developed by Houghton and Neck (2002) and adapted to Turkish by Konan and Atik (2005) and the“self-leading scale”made of reliability and validity studies. SPSS 21.0 program was used in the analysis of data. Skewness coefficients were used in the normality test of the scale scores. The logarithmic transformations of the scores that do not show normal distribution in the normality test were determined by the logarithmic transformations of the scale points by the two samples t tests in comparison of scores according to gender; Anoova test was used to compare age groups, education status, duration of time and branch variables. From the correlation test in the analysis of the relationship between scale scores; Multiple regression analysis was used to determine the effect of self-leadership on the perception of admission and realization of school governance applications. In the results of the analysis, positive and significant relationship has been determined between perception scores of legal commitment, participation, transparency sub-dimension and school governance practices and adoption of their application.