Over kanseri tanılı hastalarda mismatch repairgenlerindeki mutasyonun prognoza etkisi
Mismatch repair in patients diagnosed with ovarian cancerthe effect of the mutation in their genes on the prognosis
  1. Tez No: 850086
  2. Yazar: LAMAN NABIYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK GÜVENAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda da amaç over tümörlerinde DNA mismatch repair (MMR) gen defektlerini inceleyerek over malignitelerindeki oranını belirlemek, histolojik tiplerine göre farklılık gösterip göstermediğine bakmak ve bu mutasyonların over kanserinin prognozuna etkisi olup olmadığını, tiplerine göre rekürrens ve sağkalım üzerinde etkisi olup olmadığını belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda, Celal Bayar Üniversitesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinde yer alan ve hastanemizin Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde 1 Ocak 2008 ve 30 Aralık 2023 tarihleri arasında düzenli olarak takibi devam eden 40 over kanseri olgusu değerlendirildi. Bunlardan 2 hastanın patoloji preparatına ulaşılamadığı için çalışmadan çıkarıldı. Hastaların dosyalarından, klinik gidişi (tanı aldığı andan itibaren yaşam süresi, son durumu vb.) belirlendi. Blok seçiminde nekroz içermeyen alanlar olmasına özen gösterildi. Daha sonra mikrosatellit instabil (MSI) tümörleri belirlemek için mismatch tamir (MMR) genlerine yönelik MLH1, PMS2, MSH2 ve MSH6 immunohistokimyasal boyaları çalışıldı. BULGULAR: Olguların 27 'si yüksek dereceli seröz karsinom, 6 'sı endometrioid karsinom ve 2 'si berrak hücreli karsinomdan oluşmaktadır. Patolojik preparatların İmmunohistokimyasal incelenmesinin sonucunda 2 olguda MMR gen kaybı olduğu saptandı. 1 olguda MLH1 ve PMS2, 1 olguda ise MSH2 ve MSH6 MMR gen kaybı saptandı. MMR protein defekti over kanserli olguların %5,2 'de saptanmıştır. MMR protein defekti %33.3 oranında Endometrioid tip over kanserinde görülmüş olup, Seröz tip over kanserinde görülmemiştir. SONUÇ: Çalışmamızda MMR gen defektı Endometrioid tipte %33.3 oranında görülüp , MMR gen defektıne bu histolojik tiplerde bakılması daha anlamlı olacaktır. MMR gen defektinin prognoza etkisini değerlendirmek için daha büyük olgu popülasyonu ile çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Over kanseri, Mismatch repair, Endometrioid tip, Mikrosatellit instabil
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of our study was to determine the rate of DNA mismatch repair (MMR) gene defects in ovarian malignancies by examining DNA mismatch repair (MMR) gene defects in ovarian tumours, to determine whether these mutations differ according to histological types, and to determine whether these mutations have an effect on the prognosis of ovarian cancer and whether they have an effect on recurrence and survival according to types. MATERIALS AND METHODS: n our study, 40 ovarian cancer cases in the archive of Celal Bayar University Department of Pathology, which were regularly followed up between 1 January 2008 and 30 December 2023 in the Gynaecology and Obstetrics Department of our hospital, were evaluated. Of these, 2 patients were excluded from the study because their pathological slides were not available. The clinical course (life expectancy from the time of diagnosis, final status, etc.) was determined from the patients' files. In block selection, care was taken to select areas free of necrosis. Then, MLH1, PMS2, MSH2 and MSH6 immunohistochemical stains for mismatch repair (MMR) genes were performed to determine microsatellite instable (MSI) tumours. RESULTS: Of the cases, 27 were high grade serous carcinoma, 6 were endometrioid carcinoma and 2 were clear cell carcinoma. Immunohistochemical examination of pathological preparations revealed MMR gene loss in 2 cases. In 1 case MLH1 and PMS2 and in 1 case MSH2 and MSH6 MMR gene loss was detected. MMR protein defect was found in 5.2% of ovarian cancer cases. MMR protein defect was seen in 33.3% of endometrioid type ovarian cancer, but not in serous type ovarian cancer. CONCLUSION: In our study, MMR gene defect was seen in 33.3% of the Endometrioid type, and it would be more meaningful to examine MMR gene defect in these histological types. Studies with a larger case population are needed to evaluate the effect of MMR gene defect on prognosis. KEYWORDS: Ovarian cancer, Mismatch repair, Endometrioid type, Microsatellite instability