Piyasalarda rekabet üstünlüğü elde etmede kullanılan modern stratejik maliyet yöntemi: Hedef maliyetleme ve bir üretim işletmesinde uygulama
The modern strategie method which is used to gain compatitive advantage on the market: Target costing and implementotion in a manufacturing facility
- Tez No: 850093
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tez günümüz iş dünyasında rekabet avantajı elde etme stratejileri arasında önemli bir yere sahip olan hedef maliyetleme yöntemini ele almaktadır. Piyasalardaki yoğun rekabet ortamında, işletmelerin sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamaları için maliyet yönetimi stratejilerine odaklanmak giderek daha kritik hale gelmiştir. Bu bağlamda, hedef maliyetleme, işletmelerin belirledikleri hedef fiyatlar doğrultusunda üretim süreçlerini ve maliyet yapılarını optimize etmelerine yönelik bir stratejik maliyet yöntemidir. Bu çalışmanın temel amacı, hedef maliyetleme stratejisinin piyasalarda rekabet üstünlüğü elde etmede nasıl kullanılabileceğini incelemek ve bu stratejinin bir üretim işletmesinde nasıl uygulanabileceğini detaylı bir şekilde anlatmaktır. Bu tez, hedef maliyetleme stratejisinin rekabet avantajı elde etme sürecinde etkili bir araç olarak kullanılabilirliğini vurgulamakta ve işletmelerin bu stratejiyi uygularken dikkate almaları gereken kritik faktörleri ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçlar, işletmelerin maliyet yönetimi stratejilerini daha etkili bir şekilde oluşturabilmelerine ve piyasalarda rekabet üstünlüğü elde etmelerine katkı sağlayabilecek önemli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In todays business world this thesis addresses the target costing method, which holds a significant place among the strategies for gaining a competitive advantage. In the intense competitive environment of markets, focusing on cost management strategies has become increasingly critical for businesses to establish sustainable competitive advantages. In this context, target costing is a strategic cost method aimed at optimizing production processes and cost structures in line with the target prices set by businesses. The primary objective of this study is to examine how the target costing strategy can be utilized to achieve a competitive advantage in markets and to provide a detailed explanation of how this strategy can be implemented in a manufacturing operation. This thesis emphasizes the usability of the target costing strategy as an effective tool in the process of gaining a competitive advantage. It highlights critical factors that businesses need to consider when implementing this strategy. The results obtained provide essential recommendations that can contribute to businesses creating more effective cost management strategies and achieving a competitive advantage in the markets.