13 Numaralı Sivas Ahkâm Defterinin transkripsiyonu ve değerlendirmesi (s.1-50)
Transcription and evaluation of Sivas Ahkam Book number 13 (p.1-50)
- Tez No: 850092
- Danışmanlar: PROF. DR. TANJU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Osmanlı devlet sisteminde hükümdar yargı kurumlarının başındaydı. Bu sorumluluk hükümdar adına adli ve idari bürokrasi tarafından yerine getirilirdi. Bu nedenle padişahın, devlet sınırları içinde yaşayan tüm vatandaşları her türlü haksızlık, zulüm ve kötülükten korumak için büyük bir özenle hareket etmesi hassas bir konuydu. Sonuç olarak, zulme uğrayan veya dezavantajlı duruma düşen ya da yerel bir mahkeme kararından memnun olmayan herhangi bir Osmanlı vatandaşına, padişaha veya padişah tarafından yetkilendirilen bir kişi veya kuruma, herhangi bir aracı olmaksızın, şikayetlerinin giderilmesi için başvurma hakkı ve fırsatı verilmiştir. Başlangıçta şikâyetler ve bunların giderilmesi devlet için önemli konuların kaydedildiği Mühimme Defteri'ne kaydedilirken, 17. yüzyılın sonlarından itibaren şikâyetlerle ilgili konular yerele bakılmaksızın Şikayet Defterleri'ne kaydedilmeye başlanmıştır. Sonraki dönemlerde merkezi otoritenin zayıflamasıyla birlikte şikâyetlerin sayısı artmış ve buna paralel olarak şikâyet defterlerinin iş yükü de artmıştır. Ayrıca, merkezlere iletilen şikâyetlerin çözüme kavuşturulması sürecinin kısaltılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu nedenle her ilçe için ayrı defterler oluşturuldu ve merkezlere gelen şikayetlerin çözüm durumu bu defterlere kaydedildi. Böylece 18. yüzyılın sonlarından itibaren Ahkam defterleri, halkın şikâyetlerinin Divan-ı Hümayun'da görüşüldükten sonra alınan kararların yerel defterlere kaydedilmesiyle oluşmuştur. Bu çalışmanın amacı, 13 Numaralı Sivas Ahkâm Defteri'nin (s.1-50) transkripsiyonunu yapmak ve değerlendirmektir. ANAHTAR KELİMELER: Ahkâm Defterleri, Divân-ı Hümayun, Osmanlı, Sivas.
Özet (Çeviri)
In the Ottoman state system, the ruler was the head of the judicial institutions. This responsibility was fulfilled by the judicial and administrative bureaucracy on behalf of the monarch. For this reason, it was a sensitive issue for the sultan to act with great care to protect all citizens living within the borders of the state from all kinds of injustice, cruelty and evil. As a result, any Ottoman citizen who was persecuted or disadvantaged or dissatisfied with a local court decision was given the right and opportunity to apply to the sultan or any person or institution authorized by the sultan, without any intermediary, to have their grievances resolved. In the beginning, complaints and their elimination were recorded in the Müneme Register, where important issues for the state were recorded, but since the end of the 17th century, the issues related to the complaints started to be recorded in the Sikat Register, regardless of the locale. In the following periods, with the weakening of the central authority, the number of complaints increased and in parallel, the workload of the complaint books increased. In addition, there was a need to shorten the process of resolving complaints forwarded to the centres. For this reason, separate notebooks were created for each district and the resolution of the complaints received at the centers were recorded in these notebooks. Thus, since the end of the 18th century, the Ahakum notebooks were formed by recording the decisions taken after the complaints of the people were discussed in the Divan u Hümayun. The aim of this study is to transcribe and evaluate the Sivas Ahkam Book No. 13 (p.1-50). KEY WORDS: Ahkam Notebooks, Divan-ı Hümayun, Ottoman, Sivas.