Bazı integral denklemlerin iterasyon yöntemleri ile çözümü
Solution of some integral equations with iteration methods
- Tez No: 850133
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE CONA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, Picard'ın üç adımlı iterasyon yöntemi kullanılarak lineer Fredholm integral denklemlerin ve üç adımlı iterasyon yöntemi kullanılarak ise ikinci tip lineer olmayan Volterra integral denklemlerin çözümlerinin güçlü yakınsaklığı ve veri bağlılığı araştırılmıştır. Tez çalışması üç bölüm olarak hazırlanmıştır. Birinci bölümde tez çalışma konusu hakkında bir literatür özeti sunulmuştur. İkinci bölümde tezin bulgular kısmında sık kullanılan bazı temel kavramlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise hipotezler doğrultusunda elde edilen bulgulara yer verilmiştir. Son olarak ise elde edilen sonuçlar özetlenerek, yeni çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the strong convergence and data dependency of the solutions of linear Fredholm integral equations using Picard's three-step iteration method and the second type of non-linear Volterra integral equations using the three-step iteration method were investigated. The thesis study has been prepared in three parts. In the first chapter, a literature summary about the subject of the thesis study is presented. In the second chapter, some basic concepts frequently used in the findings section of the thesis are included. In the third section, the findings obtained in line with the hypotheses are included. Finally, the results obtained are summarized and suggestions are made for new studies.