İşitme engelli bireylerin aile hekimliğine erişiminde yaşadığı zorluklar ve yaşam kalitesine etkisi
Difficulties experienced by hearing impaired individuals in accessing family medicine and its effect on quality of life
  1. Tez No: 850177
  2. Yazar: KÜBRA YILDIRIM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: İşitme engelli bireylerin en temel sorunu iletişimdeki engellerdir. İletişimdeki engeller eğitim, istihdam, ekonomi ve sağlık alanında birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Sağlık alanında yaşanan sorunlar işitme engellilerin hastalıklarla baş etmede güçlük çekmelerinde, sağlık kuruluşuna başvurmada gecikmelere, hastalığın doğasına ilişkin bilgilenmede, kaygı durumlarının artmasında ve kamusal alanda kendilerini ifade ederken içe dönük tutum sergilemelerinde etkili olmaktadır. Bu durum onları hem psikolojik hem sosyal yönden etkilenmesine neden olmaktadır. İşitme engelli bireyin yaşadığı tüm bu zorluklar bireyin engellilik algısını arttırıp yaşam kalitesini de düşürür. Bu çalışma da işitme engelli bireylerin sağlığın ilk temas noktası olan aile hekimliğinden aldığı hizmetteki zorlukların belirlenmesiyle yaşam kalitelerine etkisinin araştırılıp sorunların iyileşmesine yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntemi: Kesitsel tipte olan bu çalışmamız 20.07.2023-20.10.2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği bölümüne başvuran ve Adana Sağırlar Derneğine kayıtlı 143 işitme engelli birey ile yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılandırılmış anket formu ile sosyodemografik veriler, kullandıkları iletişim yöntemleri, sağlık hizmeti alırken ilk başvurudaki kurum tercihi ve aile hekiminden sağlık hizmeti alırken karşılaştığı zorlukları anlamaya yönelik beşli likert tipi sorularla birlikte İşitme Engelli Ölçeği-Erişkin (İEÖ-E) ile WHOQOL-BREF (TR) Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı. Veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza katılan 143 işitme engelli bireyin 36,5 yaş (±11,9) idi. Katılımcıların%56,6'sı erkek, %60,8 evli, %54,5'i çekirdek aile tipinde, %39,9'u düşük eğitimli, %48,3'ü çalışmadığını belirtmekle beraber %57,3'ü orta aile gelirliydi.
Özet (Çeviri)
Objective: The main problem of hearing impaired individuals is the barriers in communication. Barriers in communication bring along many problems in the fields of education, employment, economy and health. The problems experienced in the field of health are effective in the hearing impaired people's difficulty in coping with diseases, delays in applying to the health institution, information about the nature of the disease, increased anxiety and introverted attitude while expressing themselves in the public sphere. This situation causes them to be affected both psychologically and socially. All these difficulties experienced by the hearing impaired individual increase the individual's perception of disability and reduce the quality of life. In this study, it is aimed to determine the difficulties in the service received by hearing impaired individuals from family medicine, which is the first point of contact of health, and to investigate the effect on their quality of life and to develop solutions for the improvement of the problems. Materials and Methods: This cross-sectional study was carried out by face-to-face interview method with 143 hearing-impaired individuals who applied to Adana City Training and Research Hospital Family Medicine Department between 20.07.2023-20.10.2023 and registered to Adana Deaf Association. Hearing Impairment Scale-Edult (HIS-E) and WHOQOL-BREF(TR) Quality of Life Scale were used with a structured questionnaire form, along with five-point Likert-type questions to understand sociodemographic data, communication methods they use, institution preference at the first application while receiving health services and difficulties encountered while receiving health services from the family physician. Data were analysed using SPSS 25 software. Results: The age of the 143 hearing impaired individuals who participated in our study was 36.5 years (±11.9). Of the participants, 56.6% were male, 60.8% were married, 54.5% were in nuclear family type, 39.9% had low education, 48.3% were not working, and 57.3% had middle family income.