Polikistik over sendromu tanılı hastaların mitokondriyal peptit düzeylerinin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması
Comparison of mitochondrial peptide levels in patients with polycystic ovary syndrome and healthy women
- Tez No: 850188
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN BÜLENT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS) üreme çağındaki kadınlarda en yaygın görülen endokrinolojik ve metabolik hastalık olup; androjen fazlalığı, ovulatuar disfonksiyon, ve polikistik over morfolojisi ile seyreder. PKOS'un patofizyolojisi net bir şekilde aydınlatılamamış olmakla birlikte mitokondriyal disfonksiyon ve yol açtığı kronik inflamasyonun diğer metabolik hastalıklarda olduğu gibi PKOS'un da patogenezinde rol oynayabileceği düşünülmektedir. Humanin, mitokondriyal genomdan 16S ribozomal RNA geni MT-RNR2 tarafından kodlanan, 24 amino asit uzunluğunda mitokondri türevi bir peptittir. Humanin, mitokondriden oksidatif strese yanıt olarak salgılanır ve hücreyi apoptozdan ve inflamasyondan korumada rol alır. Humaninin mitokondriyal disfonksiyonun göstergesi olarak birçok metabolik hastalıkta azaldığı gösterilmiştir. Bu çalışma ile PKOS ve sağlıklı kontrol hastalarının serum humanin düzeylerinin karşılaştırılarak, humaninin PKOS patofizyolojisinde rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya yaş ve VKİ eşleştirilmiş 40 PKOS ve 40 sağlıklı kontrol alınmış, katılımcılar fizik muayene, hormonal, biyokimyasal, antropometrik ölçümler, vücut kompozisyonu ile değerlendirilmiş, katılımcıların serumlarından humanin ölçümü yapılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre PKOS grubunun bel çevresi, bel/kalça oranları, total testosteron, FAI, LDL, trigliserid ve OGTT esnasında 120. dakika insülin değerleri sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is the most common endocrine and metabolic disorder in women of reproductive age characterized by androgen excess, ovulatory dysfunction, and polycystic ovarian morphology. Although pathophysiology of PCOS has not yet been fully elucidated, it has been suggested that mitochondrial dysfunction and associated chronic inflammation might play a role in the pathogenesis of the syndrome similar to other metabolic diseases. Humanin is a 24 amino acid long mitochondria-derived peptide encoded by the 16S ribosomal RNA gene MT-RNR2 from the mitochondrial genome. Humanin is secreted from mitochondria in response to oxidative stress and protects the cell from apoptosis and inflammation. Humanin has been shown to be reduced in metabolic diseases as an indicator of mitochondrial dysfunction. This study aimed to investigate the role of humanin in the pathophysiology of PCOS by comparing the serum humanin levels of PCOS patients and healthy control women. Forty PCOS patients and 40 age- and BMI-matched healthy controls were included. Participants were evaluated by physical examination, hormonal, biochemical, anthropometric measurements, body composition analyses, and serum humanin measurements The results of the study showed significantly increased waist circumference, waist/hip ratio, total testosterone, FAI, LDL, triglycerides, 120min insulin during 75gr OGTT in the PCOS group compared to controls.