Nizip nanesi (Mentha spicata) bitkisinin gelişiminde Cladophora glomerata ve Arthrospira (Spirulina) platensis alglerinin, biyogübre olarak kullanımının araştırılması
Investigation of the use of Cladophora glomerata and Arthrospira (Spirulina) platensis algae as biofertilisers i̇n the development of ni̇zi̇p mint (Mentha spicata) plant
  1. Tez No: 850187
  2. Yazar: REYYAN OKUTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSAL SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, Mentha spicata türünün en uygun yetiştirme ortamlarının geliştirilmesi ve belirlenmesi amacıyla, Cladophora glomerata ve Arthrospira (Spirulina) platensis alglerinin beş farklı kuru ağırlık dozu (2 gr, 4 gr ve 6 gr; 8 gr, 10 gr; ve karışımları ise %50+%50 olarak) toprağa sıvı olarak üç defa uygulanmıştır. Deneme üç tekrarlı olarak 22.10.2021 ile 24.03.2022 tarihleri arasında Biyoloji Bölümü Serası'nda 7 litrelik saksılarda yapılmıştır. Araştırmada sırasında nane kalitesinin bazı ayırt edici özelliklerinden olan; en kısa ve en uzun dal uzunluğu, kök uzunluğu, yaş ve kuru aksam ağırlığı, yaş ve kuru kök ağırlığı, yaprak sayısı, ortalama dal/yaprak oranı, klorofil a verimi gibi kıstaslar incelenmiştir. Kontrol grubuna göre en yüksek yaş ağırlık artışı olarak Cld1.0 grubu %165, Spr0,6 %26 ve C+S0,8 ise %32 olarak gerçekleşmiştir. Nane bitkisinde alg uygulamalarının genelde kontrol grubuna göre daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, five different dry weight doses of Cladophora glomerata and Arthrospira (Spirulina) platensis algae (2 g, 4 g and 6 g; 8 g, 10 g; and their mixtures as 50%+50%) were applied three times as liquid to the soil in order to develop and determine the most suitable growing media for Mentha spicata species. The experiment was conducted in 7-liter pots in the Greenhouse of the Biology Department between 22.10.2021 and 24.03.2022 with three replications. During the study, some distinguishing characteristics of mint quality such as shortest and longest branch length, root length, fresh and dry stem weight, fresh and dry root weight, number of leaves, average branch/leaf ratio, chlorophyll a yield were examined. The highest wet weight gain was realized as 165% in Cld1.0 group, 26% in Spr0.6 group and 32% in C+S0.8 group compared to the control group. It was observed that algal treatments generally gave better results than the control group in mint plants.