Normal işiten ancak anlama güçlüğü yaşadığını bildiren bireylerin click abr ve speech ABR ile değerlendirilmesi
Evaluation of individuals with normal hearing but who report to have understanding difficulties with click ABR and speech ABR
- Tez No: 850194
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yaşa ve gürültü maruziyetine bağlı tüylü hücrelerin iç kulakta bulunan en savunmasız yapılar olmadığı, bireylerde görülen dejenerasyonun gerçekleştiği ilk yapıların iç tüylü hücreler ve koklear sinir terminalleri arasındaki sinapslar olduğu bildirilmektedir. Bu nöral dejenerasyon işitme eşiklerini etkilemeden, zorlu dinleme ortamlarında konuşmayı anlama problemleri yaratmaktadır. Çalışmamızda normal işitmeye sahip olan ancak gürültüde anlama güçlüğü yaşadığını bildiren bireylerin anket, saf ses odyometrisi, yüksek frekans odyometrisi, OAE, ABR ve Speech-ABR sonuçları ile gizli işitme kaybı (GİK) arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu kapsamda, GİK varlığını araştırmak için, 18-30 yaş arası normal işiten bireylerin gürültü maruziyetleri, konuşma algıları ve uzaysal algıları anket aracılığıyla değerlendirildi ve katılımcılar düşük riskli gruba (DRG) ve yüksek riskli gruba (YRG) ayrıldı. Ankette yer alan her soruya kendilerini günlük yaşamda zorlu dinleme ortamlarında hayal ederek yanıt vermeleri istendi. Anket sonuçları GİK şüphesi olan bireyleri ortaya çıkaracak düzeyde anlamlı elde edildi. Bireylerin yüksek frekans odyometrisi, otoakustik emisyon, click ABR ve S-ABR ile işitsel değerlendirmesi yapıldı. Her iki grup standart odyometrik ölçümde normal eşiklere sahipti; ancak YRG' de yüksek frekanslarda (9-16 kHz) gürültü hasarının erken evrelerine işaret edecek şekilde eşik yükselmesi tespit edildi. Olası GİK tanısında sık kullanılan ABR I. dalga amplitüdü ve I/V oranı değerlendirildi. YRG'de I. dalga amplitüdünde ve I/V oranında anlamlı azalma saptanmadı. I. dalga amplitüdünden daha güvenilir yanıtlar sağladığı bildirilen FFR yanıtlarını elde etmek amacıyla katılımcılara S-ABR testi uygulandı. S-ABR testinde elde edilen A, C, D, E ve O dalga formlarının latansları yüksek risk grubunda anlamlı derecede uzamış elde edildi. ABR ve S-ABR' den elde edilen veriler ile anket sorularının ilişkisi incelendiğinde latans uzaması görülen dalgaların, konuşma algısını ve uzaysal algıyı değerlendiren anket soruları ile ilişkili olduğu görüldü. Çalışmamızdaki bulgular, anket sonuçlarının ve S-ABR dalga latanslarının“gizli işitme kaybının”belirlenmesine yardımcı olabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
It is reported that hair cells due to ageing and noise exposure are not the most vulnerable structures in the inner ear, and the first structures where degeneration occurs in individuals are the synapses between inner hair cells and cochlear nerve terminals. This neural degeneration, without affecting hearing thresholds, creates speech understanding problems in difficult listening environments. In this study, it is aimed to evaluate the relationship between the individuals who have normal hearing but report difficulties in understanding in noisy environments by comparing tone audiometry, high frequency audiometry, OAE, ABR, and Speech ABR results. In this context, to investigate the presence of so called Hidden Hearing Loss (HHL), the noise exposure, speech perception and spatial perception of individuals with normal hearing between the ages of 18-30 were evaluated through a questionnaire and the participants were divided into low-risk group (LRG) and high-risk group (HRG). Participants were asked to answer each question in the survey by imagining themselves in challenging listening environments in daily life. The survey results were significant enough to reveal individuals with suspicion of HHL. Auditory evaluation of individuals was performed using high frequency audiometry, otoacoustic emission, click ABR and S-ABR. Both groups had normal threshold on standard audiometric measurement; however, an increase in thresholds was detected in HRG at high frequencies (9-16 kHz), indicating the early stages of noise damage. In the diagnosis of possible HHL, frequently used ABR wave I amplitude and I/V ratio were evaluated. No significant decrease in wave I amplitude and I/V ratio was detected in HRG. To obtain FFR responses, reported to provide more reliable responses compared to wave I amplitude, the S-ABR test were applied to the participants. The latencies of A, C, D, E, and O waveforms obtained in the S-ABR test were significantly prolonged in the HRG. When the data obtained from ABR and S-ABR and the survey questions were compared, it was observed that the waves with S-ABR latency prolongation were related to the survey questions evaluating speech perception and spatial perception. The findings of our study showed that survey results and S-ABR wave latencies can help identify“hidden hearing loss.”