Writing Migration: Lives as Ethnographic Fiction
Göç Yazımı: Etnografik Kurgu Olarak Yaşamlar
- Tez No: 850196
- Danışmanlar: PROF. DR. DORLE DRACKLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universität Bremen
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Etnoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
2012-2016 yılları arasında Almanya'daki Türk göçmenleri ile gerçekleştirilen bu etnografik çalışma, röportajlar ve katılımcı gözlem yoluyla elde edilen materyallere dayanarak katılımcıların kişisel göç hikayelerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, etnografik araştırma teknikleriyle sahadan elde edilen konular, göçmen deneyimleri ve hayat hikayeleri kısa öyküler aracılığıyla edebi bir dille aktarılmaktadır. Kısa öykülere eşlik eden etnografik günceler, antropolojinin edebiyattan ve edebi dilden yararlanması ve kurgunun etnografik yazımdaki yeri gibi metodolojik tartışmalara yer vermektedir. Kısa öykülerle ortaya çıkabilecek olası göç temelli tartışmalar, öykülere göndermeler yapılarak sosyal bilimlerdeki bazı temel kavramlarla birlikte ele alınmaktadır. Bu bağlamda bu çalışma, göç meselesini göçmenin kişisel hikâyesi olarak ele alırken kendine özgü yapısıyla kendi tartışma metinlerini ortaya koyma çabasıdır.
Özet (Çeviri)
This ethnographic study, conducted among Turkish immigrants in Germany between 2012 and 2016, aims to reveal the personal migration stories of the participants based on materials obtained through interviews and participant observation. In this context; topics, immigrant experiences, and life stories collected in the field with ethnographic research techniques are conveyed in a literary manner through short stories. Ethnographic journals accompanying the short stories include methodological discussions such as anthropologists' use of literature and the place of fiction in ethnographic writing. Possible migration-based discussions that may arise with short stories are discussed together with some basic concepts in social sciences by making references to the stories. In this context, this study aims to address the issue of immigration as the personal story of the immigrant and is an effort to reveal its own discussion texts in its own distinctive structure.