Göçmenlerin çalışma yaşamına katılımı: Suriyeli göçmenler örneği
Participation of immigrants in working life: Case of Syrian migrants
  1. Tez No: 579791
  2. Yazar: SERGEN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Göç, dünya tarihinin şekillenmesinde önemli rol oynayan olgulardan biridir. Arap Baharı akımıyla birlikte yaşanan Suriye krizi ve ardından Suriye göçü; Türkiye açısından sosyo-ekonomik etkiler yaratmıştır. Suriye göçü sonrasında, göçmenlerin Türkiye'de hayatlarını idame ettirebilmeleri için işgücü piyasasına girişi kaçınılmaz olmuştur. Bu durum Türkiye işgücü piyasasına etkileri beraberinde getirmiştir. Bu araştırmada öncelikle, Suriye göçünün Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri ortaya konulmaktadır. Göçmenlerin işgücü piyasasına girişi hem Türk ve Suriyeli işçilere, hem de Türk ve Suriyeli işverene etkileri; ülke ekonomimizde, olumlu-olumsuz birçok faktörleri barındırmaktadır. Çalışmamızda üzerinde önemle durduğumuz konu; Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeli göçmen işçilerin göçle birlikte iş bulma sürecinde karşılaştığı durumlar, göçmenlerin çalışma yaşamına nasıl katıldığı, aracı olan kurum/kuruluş veya kişilerin, göçmenlere iş sağlamadaki rollerini ele alıp iş bulma sürecinde nasıl örgütlenebildiklerini ortaya çıkarmaktır. Bu sorunlar temel alınarak mülakat soruları, işçi ve işverenlere ayrı ayrı olmak üzere yarı yapılandırılmış form biçiminde sorulmuştur. Hatay'ın İskenderun ilçesinde yapılan mülakatlara, 17'si işçi 13'ü işveren olmak üzere toplamda 30 Suriyeli göçmen katılmıştır. Görüşmelerde ses kayıt cihazı tutulmuş ve sonrasında yazıya dönüştürülmüştür. Bunun yanı sıra görüşmeler esnasında ek notlar da tutulmuştur. Araştırmamızın birinci bölümünde göçün kavramsal çerçevesi tanımlanmıştır. Göç teorileri, türleri ve göçün işgücü piyasasına etkilerine yönelik tanımlamalar yapılmıştır. Konuyu literatür açısından ele aldığımızda, makale kapsamında incelenmiş ancak tez kapsamında konu değerini bulamamıştır. İkinci bölümde ise Arap Baharı akımının yarattığı etkiler, Suriye krizi, göçmenlere yönelik istatistiki bilgiler ve göçmenlerin hukuki statüleri tanımlanmıştır. Üçüncü bölümde ise göçmenlerin işgücü piyasasına katılımına yönelik hazırlanan mülakatlardan elde edilen bulgular paylaşılmaktadır. Araştırma kapsamında görüşme yapılan göçmenlerin genellikle çalışma çağındaki nüfusu kapsadığını ve göçmenlerin eğitim seviyesinin düşük olduğu görülmüştür. Göçmenler genellikle eğitimsiz oldukları için elde ettikleri mesleki bilgi ve deneyimleriyle iş bulmuşlardır. Göçmenlerin işgücü piyasasına katılımlarında genellikle eş, dost, arkadaş ve aracı çevreleri destek olmuştur. İşgücü piyasasındaki göçmenler; maddi konulardan, iş süreksizliğinden, dışlanma-ayrımcılıktan ve çalışma yükünden dolayı sorunlar yaşamıştır. Göçmenlerin piyasaya katılımı ve sonrasında yaşadıkları sürecin incelenmesi, işgücü piyasasına entegrasyonları için önem arz etmektedir. Araştırma neticesinde Suriyeli göçmenlerin, Türkiye'de yaşamlarını idame ettirebilmeleri için çalışmak zorunda olduğu durumlarda, iş gücü piyasasında karşılaştıkları sorunlar, zorluklar, engeller, kolaylıklar ele alınmakta; Suriyeli göçmen işçinin iş bulma sürecindeki karşılaştıkları durumlar incelenmektedir. Literatürdeki tez ve makale çalışmalarına bakıldığında; göçmenlerin piyasaya girişi ve sonrasındaki süreçte yaşanılan durumlara yönelik bilgi kıtlığından dolayı, bu konuda özgün bir tez oluşturmak, literatüre olumlu anlamda katkıda bulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Migration is one of the cases that play an important role in shaping world history. The Syrian crisis with the Arab Spring movement followed by the Syrian migration; Turkey has created in terms of socio-economic impacts. Syria after the migration, entry of immigrants into the labor market in order to sustain their lives in Turkey has become inevitable. This situation has brought Turkey to the effects of the labor market. In this study, first of all, Syria is demonstrated effects of immigration on the economy of Turkey. The impact of migrants on the labor market is both Turkish and Syrian workers, as well as Turkish and Syrian employers; In our country's economy, there are many positive and negative factors. In our study, we emphasized the issue; The aim of this study is to find out how Syrian migrant workers faced in the process of finding employment in the context of temporary protection, how the migrants participated in working life, the role of the intermediary institution / organization or persons in organizing the employment process. Based on these problems, interview questions were asked in semi-structured form, separately for workers and employers. A total of 30 Syrian migrants, 17 of whom were workers and 13 employers, participated in the interviews held in the İskenderun district of Hatay. In the interviews, the voice recorder was kept and then converted to writing. Additional notes were also made during the interviews. In the first part of our research, the conceptual framework of migration is defined. Descriptions of migration theories, types and effects of migration on the labor market have been made. When we consider the subject in terms of literature, it has been examined within the scope of the article but has not found the value of the subject within the thesis. In the second part, the effects of the Arab Spring movement, the Syrian crisis, statistical information on immigrants and the legal status of immigrants were defined. In the third chapter, the findings obtained from interviews prepared for the participation of migrants in the labor market are shared. It was observed that the migrants interviewed in the study covered the working age population and the level of education of the migrants was low. Migrants have often found work through professional knowledge and experience as they are uneducated. The participation of migrants in the labor market is often supported by their spouses, friends, friends and intermediaries. Migrants in the labor market; problems due to material issues, work discontinuity, exclusion-discrimination and working load. The involvement of migrants in the market and the process they are going through following the process is important for their integration into the labor market. Research result of Syrian immigrants, where you have to work in order to sustain their lives in Turkey, the problems they face in the labor market, difficulties, obstacles, are discussed conveniences; The situations faced by Syrian migrant workers in the process of employment are examined. Considering the thesis and article studies in the literature; Due to the scarcity of information about the situation of migrants in the market and in the aftermath, creating a unique thesis on this issue will contribute to the literature in a positive way.