Gömülü 20 yaş dişi cerrahisinden sonra uygulanan düşük doz lazer ve konsantre büyüme faktörün ağrı, ödem, trismus ve yara iyileşmesi üzerine etkinliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effectiveness of low dose laser and concentrated growth factor on pain, edema, trismus and wound healing after impacted wisdom tooth surgery
- Tez No: 850199
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ÇINA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinde en sık uygulanan işlemlerden biri olan gömülü 20 yaş dişi cerrahisinden sonra postoperatif olarak hastaların hayat kalitesini düşüren komplikasyonlar görülebilmektedir. Yapılan çalışmalarla çekim soketine uygulanan kan konsantrasyonlarının ve düşük doz lazer uygulamalarının olumlu etkileri gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı gömülü 20 yaş dişlerinin çekiminden sonra uygulanan düşük doz lazer ve konsantre büyüme faktörü uygulamalarının ağrı, ödem, trismus ve yara iyileşmesi üzerine olan etkinliği açısından bir fark olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmamızda; Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'na 2022 Ocak- 2023 Ocak tarihleri arasında başvuran, gömülü 20 yaş dişleri çekiminden sonra düşük doz lazer ve KBF uygulanan, yaşları 18-45 aralığında olan sistemik olarak sağlıklı 34 hastanın kayıtları incelenmiştir. Düşük doz lazer uygulaması 940 nm dalga boyunda InGaAsP lazerle tek seferde cm² ye 10 J ve 0.5 W olacak şekilde continuous modda, toplamda 90 sn ve toplam 30 J enerji verecek şekilde intraoral olarak bukkal, lingual ve oklüzal yüzeylerden eşit sürede uygulanmıştır. KBF çekim soketine lokal olarak uygulanıp bölge primer kapatılmıştır. Çalışmamızda ağrının değerlendirilmesi için postoperatif 2. ve 7. günlerde VAS ölçeği kullanılmıştır. Ödemin değerlendirilmesi amacıyla preoperatif ve postoperatif 2. ve postoperatif 7. günlerde tüm hastalarda; tragus-ağız köşesi, tragus-pogonion ve lateral göz köşesi-angulus mandibula arası mesafelerin ölçümü esnek bir cetvel yardımı ile yapılmıştır. Trismus ölçümü için preoperatif ve postoperatif 2. ve postoperatif 7.gün ölçülen santral dişler arasındaki maksimum açıklığa bakılmıştır. Yara iyileşmesinin değerlendirilmesi postoperatif 2. ve 7. günde Landry yara iyileşmesi indeksi ile yapılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda düşük doz lazer ve KBF uygulamalarının ağrı, ödem ve yara iyileşmesi üzerine olan etkinlikleri istatistiksel olarak değerlendirildiğinde anlamlı bir fark bulunamamıştır. Trismus üzerine etkinliğine bakıldığında sadece 7.günde KBF'nin trismus üzerindeki etkisi, düşük doz lazer uygulamasına göre anlamlı olarak daha iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Postoperative complications that reduce the quality of life of patients can be seen after impacted wisdom tooth surgery, which is one of the most common procedures performed in Oral, Dental and Maxillofacial Surgery. Studies have shown the positive effects of blood concentrations and low-dose laser applications applied to the extraction socket. The aim of this study was to investigate whether there is a difference in the effectiveness of low dose laser and concentrated growth factor applications on pain, edema, trismus and wound healing after extraction of impacted wisdom teeth. In our study, the records of 34 systemically healthy patients aged 18-45 years who applied to Süleyman Demirel University Faculty of Dentistry, Department of Oral, Maxillofacial and Maxillofacial Surgery between January 2022 and January 2023 and underwent low-dose laser and CGF after extraction of impacted wisdom teeth were analyzed. Low dose laser application was performed intraorally with InGaAsP laser at 940 nm wavelength in continuous mode with 10 J and 0.5 W per cm² at a single time, for 90 s in total and with a total energy of 30 J in equal time from buccal, lingual and occlusal surfaces. CGF was applied locally to the extraction socket and the area was closed primary. In our study, VAS was used to evaluate pain on postoperative days 2 and 7. In order to evaluate edema, the distances between tragus and corner of the mouth, tragus and pogonion, and lateral eye corner and mandible were measured with the help of a flexible ruler in all patients on preoperative and postoperative days 2 and 7. For trismus measurement, the maximum distance between the central teeth measured preoperatively, postoperative day 2 and postoperative day 7 was measured. Wound healing was evaluated with Landry wound healing index on the 2nd and 7th postoperative day. The results were evaluated statistically. In our study, no significant difference was found when the efficacy of low dose laser and KBF applications on pain, edema and wound healing were evaluated statistically. Regarding the efficacy on trismus, only on the 7th day, the effect of KBF on trismus was found to be significantly better than low dose laser application.