Bacillus subtilis alfa-amilazı üretiminin değişik ortamlarda incelenmesi
- Tez No: 8502
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇERVİN ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada, alfa-amilaz üzerine enzim sentezini arttırıcı koşullar araştırıldı. Alfa-amilaz haşıl alma işlemi için tekstil endüstrisinde yaygın ola rak kullanılır. Alfa-amilaz sentezleyen mikroorganizma olarak Bacillus Subtilis kul lanıldı. B. subtillis alfa-amilazmın en yüksek aktivite gösterdiği pH ve sıcak lık saptandı. Ayrıca tuzların enzim aktivitesine etkileri araştırıl dı. B.Subtillus alfa-amilazı karbon kaynağı olarak nişastanın, azot kaynağı olarak da kazein hidrolizat yerine kullanılan pepton ve maya özütünün yüksek konsantrasyonlarında verimli olarak sentezlenir. Dolayısı ile verimli enzim sentezi için etkili C/N'nın 45/15 C/N ol duğu saptandı. Enzim aktivitesini arttırmak için MgCl2 'ün CaCl2“'ün yerini alamadığı bulundu. CaCl2”yerine CaSO4, kullanıldığında enzim sentezi % 7 arttı. Çeşitli gliserol konsantrasyonlarının B.Subtilis üremesine etkisi araştırıldı ve % 15 gliserolün bakteri üremesi için optimum konsan trasyon olduğu bulundul Alfa-amilaz enziminin verimli sentezi için Cytodex 1 mikrotaşıyıcılar kullanıldı. Mikrotaşıyıcılarm uygun yüzey özellikleri nedeniyle bak teri hücreleri bunlara yapıştı ve iyi ürediler. Fakat enzim aktivi-1 tesinde yaklaşık % 17 azalma bulundu. Bu azalmanın nedeni Ca iyon larının Cytodex 1 mikrotaşıyıcılar tarafından bağlanmasıydı. B.Subtilis alfa-amilazmın 65 "C ve pH: 6' da maksimum aktivite göster diğini bulduk.
Özet (Çeviri)
1X1 SUMMARY In this study, the conditions increasing enzyme synthesis on alpha- amylase were investigated. Alpha-amylase is widely used in textile industry for de-sizing process. BcLCİZZu& £ub£iti& was used as alpha- amylase synthesizing microorganism. The pH and temperature that B.6u.b£LLL& alpha-amylase showed highest activity were established. Effects of salts on enzyme activity were also investigated. B.&ubtÂZİİ alpha amylase is synthesized productively in high concent rations of starch as C source and pepton inplace of kazein hydrotysate and yeast extract as a N source. So it was established that 45/15 C/N was the effective C/N in productive enzyme synthesis. It was found that MgCl- can not replace CaCl- in order to increase enzyme activity. Enzyme synthesis increased 7 % when CaSO, was used in place of CaCl_. Effects of various concentrations of glycerol on B.6uhtiLi& growth, were investigated and 15 % glycerol was found the optimum concent ration for bacterial growth. Cytodex 1 microcarriers were used for productive synthesis of alpha- amylase enzyme. Because of the suitable surface properties of micro- carriers, bacterial cells attach them and grew well. But nearly 17 % decrease in enzyme activity was found. The reason for this decrease is binding of Ca ions by Cytodex 1 microcarriers. We found that B.&u.btiZ.l^ alpha-amylase showed maximum activity at 65"C and pH: 6.