Aspergillus niger üremesini ve alfa-amilaz aktivitesini etkileyen bazı parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 8501
  2. Yazar: ÖZDEN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL AKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IV ÖZET Nişasta bitkisel kaynaklı glukoz polimeri olup, gıda ve tekstil endüs trisi başta olmak üzere çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmakta dır. Alfa-amilaz enzimi ise nişastayı maltoz ve glukoz birimlerine kadar hidrolize eder. Son yıllarda enzimatik yolla yıkım işlemlerin de mikrobiyal kaynaklı enzimler tercih edilmektedir. Bu çalışmada, Aspergillus niger'in üremesini ve hücre dışı karakterli enzimlerinden a-amilaz'ın akti vitesini artırmak amacıyla, üretim or tamında bazı fizyolojik parametreler incelenmiş ve optimum koşullar saptanmıştır. Bu amaçla kültür ortamında farklı karbon, fosfat ve azot (inorganik ve organik) kaynakları ile bir ve iki değerlikli katyonların uygun deri- şimleri, üretim sıcaklığı, üretim pH'sı ve üretim şekli gibi paramet reler incelenmiştir. Aspergillus niger, çözünür nişastanın yüzde 2 derişimini içeren, pH'sı 5.0 ve üretim sıcaklığı 40°C olan Czapek-Dox kültür ortamında (Durgun fazda) maksimum a -amilaz aktivitesi göstermiştir. Ayrıca Czapek-Dox +%2 çözünür nişastalı kültür ortamına NH4NO3 ve (NH4)2S02'ın 80 umol, (NH4)2HP04 ın 20 umol, L-serin ve Ca++un 300 umol derişimleri eklen diği zaman enzim sentezinin ve üremenin arttığı gözlendi. Aspergillus niger a -amilazı için saptanan bu optimum koşullar daha sonraki çalışmalara ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Starch is a plant sourced glucose polymer, it is widely used ii various fields, mostly food and textile industry. Alpha-amylase hydrolyses starch in to maltose and glucose units. Microbial enzymes are preferred in enzyme catalyzed hydrolytic processes in last years. In this study the effect of some physiologic parameters on Aspergil lus niger growth and extra-cellular enzyme alpha-amylase activity were examined. Also optimal conditions for Aspergillus growth and enzyme activity were established. For this aim, parameters like growth pH, type (stationary and shaking), temparature, different carbon, phosphate, nitrogen (orga nic and inorganic) sources, optimum concentrations of monovalent and divalent cations were examined. Aspergillus niger showed maximum a -amylase activity in Czapek-Dox growth medium containing 2% soluble starch at pH:5 and 40° in stationary phase. Also when 80 ymol of NH^NOg and (NII^SO^, 20 ymol of (NHlt)2HP01>, 300 ymol of L-serin and Ca++ were added in a Czapek-Dox growth medium containing 2% soluble starch an increase in enzyme synthesis and in Aspergillus niger growth were observed. These optimum conditions established for a -amylase of Aspergillus niger will enlight the later studies.