Hizmetkar liderlik ile iş tatmini arasındaki ilişki: Öğretmenler üzerine araştırma
The relationship between servant leadership and job satisfaction: Research on teachers
  1. Tez No: 850215
  2. Yazar: NURAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin hizmetkâr liderlik algısı ile iş tatmini arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada çalışanların iş tatmin düzeylerini ölçmek amacıyla“İş Tatmini Ölçeği”kullanılmıştır. Hizmetkâr liderlik algısını belirlemek amacıyla“Hizmetkâr Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma Ağrı ilinde kamu ve özel eğitim kurumlarında çalışan 351 öğretmen üzerinde gerçekleşmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket yöntemi ve SPSS 20.0 Programı uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde güvenilirlik analizi, regresyon analizi, korelasyon analizi ve faktör analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to reveal the relationship between teachers' servant leadership perception and job satisfaction.“Job Satisfaction Scale”was used in the study to measure the job satisfaction levels of employees.“Servant Leadership Scale”was used to determine the perception of servant leadership. The research was conducted on 351 teachers working in public and private educational institutions in Ağrı province. Survey method, one of the quantitative research methods, and SPSS 20.0 Program were used as data collection tools in the research. Reliability analysis, regression analysis, correlation analysis and factor analysis were used to evaluate the data.