6 serbestlik dereceli robot kolun ters kinematik analizinin yapay zeka yöntemleri ile gerçekleştirilmesi
Performance of inverse kinematics analysis of 6 degrees of freedom robotic arm using artificial intelligence methods
- Tez No: 850226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÇAŞKA, ÖĞR. GÖR. HACER ARIOL TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ters kinematik (TK) manipülatörün yönelimi ve konumunu dikkate alarak eklem açılarının hesaplanmasıdır ve robotiğin en temel problemlerinden biridir. Meta-sezgisel algoritmalar mühendisliğin birçok alanında karmaşık problemleri çözmek için kullanılmaktadır. Son yıllarda robot manipülatörlerin ters kinematik problemini çözmek için meta-sezgisel algoritmalar uygulanmaktadır. Sürü zekası tabanlı meta-sezgisel algoritmaların kullanımı birçok mühendislik alanında önemli bir artış göstermiştir. Bu çalışmada robotik manipülatörün uç efektörünün konumu, yeni geliştirilen sürü zekâsı tabanlı algoritmalardan Kara Dul Örümceği Optimizasyon Algoritması (KDÖO), Balina Optimizasyon Algoritması (BOA) ve Yusufçuk Algoritması (DA) kullanılarak tahmin edilmiştir. Test edilen algoritmaların başarısını kanıtlamak için ileri kinematik (İK) modelinin girdisi olan 6 eklem açısı değiştirilerek robotik manipülatörün çalışma alanında rastgele seçilen birkaç nokta hesaplanmıştır. Test edilen algoritmalar kullanılarak hedef kartezyen koordinatları sağlayan en uygun açı seti elde edilmiştir. Ayrıca İK modeli kullanılarak deney tablosu oluşturulmuş ve bu tablonun verileri ile yapay sinir ağları modelleri oluşturularak TK modelleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inverse kinematics (IK) is the calculation of joint angles taking into account the orientation and position of the manipulator and is one of the most fundamental problems in robotics. Meta-heuristic algorithms are used to solve complex problems in many areas of engineering. In recent years, meta-heuristic algorithms have begun to be applied to solve the inverse kinematics problem of robot manipulators. The use of swarm intelligence (SI)-based metaheuristic algorithms has increased significantly in many engineering fields. In this study, the position of the end effector of the robotic manipulator was estimated using the newly developed SI-based algorithms Black Widow Optimization Algorithm (BWOA), Whale Optimization Algorithm (WOA) and Dragonfly Algorithm (DA). To prove the success of the tested algorithms, a few randomly selected points in the working area of the robotic manipulator were calculated by changing the 6 joint angles that are the input of the forward kinematics (FK) model. Using the tested algorithms, the optimal angle set providing the target Cartesian coordinates was obtained. In addition, an experimental table was created using the IK model, and IK models were obtained by creating artificial neural network models with the data of this table.