Farklı lokasyonlardan toplanan süs eriği (Pissardii nigra) çekirdek ve çekirdek yağlarının fiziko-kimyasal özellikleri.
Physico-chemical properties of ornamental plum (Pissardii nigra) seeds and seed oils collected from different locations.
- Tez No: 850231
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yapılan bu araştırma ışığında Pissardii nigra meyvesinin çekirdek ve çekirdek yağının fiziko-kimyasal niteliklerinin saptanabilmesi adına nem içeriği, kül, bindane ağırlığı, ham yağ, serbest yağ asitliği, iyot sayısı, peroksiti sayısı, renk tayini, mineral madde, sabunlaşma miktarı, sabunlaşmayan madde sayısı, sterol kompozisyonu, yağ asitliği kompozisyonu, FT-IR ile tokoferol bileşenleri analiz edilmiştir. Bu kapsamda süs eriği çekirdeklerinin kül, nem içeriği, bindane ağırlığı ve ham yağ değerleri sırasıyla; %1,65-2,18, %4,59-4,96, 50,81-69,49g, %33,63-39,83 olarak tespit edilmiştir. Süs eriği çekirdek yağlarının serbest yağ asitliği, peroksit, iyot ve sabunlaşma sayısı değerleri, sabunlaşmayan madde miktarı, enstrümental kırmızı ve sarı renk parametreleri ile toplam sterol ve toplam tokoferol içerikleri sırasıyla; % 0,18-0,2, 1,40-1,83 meqO2/kg, 98,01-104,05, 20-77 mgKOH/g, % 0,206-0,301, 2K/70S-3K/70S, 3230,88-5471,83 mg/kg, 4,507-19,546 mg/L olarak analiz edilmiştir. Süs eriği çekirdekleri yağlarının literatür için özgün değer taşıyan yağ asitleri kompozisyonuna odaklanıldığında, baskın yağ asitlerinin oleik ile linoleik asit olduğu dikkat çekmektedir. Mineral madde bakımından süs eriği çekirdek yağlarında baskın olarak Fe, Mg, P, Na, Ca, ve K, mineral maddeleri analiz edilmiştir. Sterol kompozisyonu incelendiğine ise beta-sitosterol, campasterol,ddelta-5-avenastreol, delta-7-sitigmastreol, kolesterol, stigmasterol ve delta-7-avenasterolltespit edilmiş. Daha yüksek oranda ise delta-5-aveanastreol analiz edilmiştir. Sonuç olarak, elde edilen süs eriği çekirdek yağlarının içerdiği mineral madde, yağ asitleri ve sterol kompozisyonu açısından besleyici özellikte olduğu, peroksit sayısı ve serbest yağ asitliği değerlerinin gıda olarak tüketilebilirliğinin olduğu ve ayrıca bitkisel yağ teknolojisine göre işlenebilir olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the light of this research, physicochemical properties of Pissardii nigra seed and seed oil were determined by analyzing ash, moisture content, moisture content, oil content, peroxide value, free fatty acidity, iodine value, color determination, mineral matter, saponification amount, unsaponifiable matter, sterol composition, fatty acid composition, tocopherol, and FT-IR. Accordingly, the ash, moisture content, a thousand kernel weight, and oil content values of prunus cerasifera pissardii nigra seeds were determined as follows: %1.65-2.18, %4.59-4.96, 50.81-69.49g, %33.63-39.83, respectively. The values of free fatty acidity, peroxide value, iodine value, and saponification amount, unsaponifiable matter, instrumental red and yellow color parameters, as well as total sterol and total tocopherol contents of plum seed oils were analyzed as follows: % 0,18-0,2, 1,40-1,83 meqO2/kg, 98,01-104,05, 20-77 mgKOH/g, 0,206-0,301%, 2K/70S-3K/70S, 3230,88-5471,83 mg/kg, and 4.507-19.546 mg/L, respectively. When the fatty acid composition of prunus cerasifera pissardii nigra seed oils were examined, dominant fatty acids were identified as oleic acid and linoleic acid. In terms of mineral matter, as dominant Fe, Mg, P, Na, Ca, and K were analyzed in plum seed oils. Regarding the sterol composition, beta-sitosterol, campesterol, delta-5-avenasterol, delta-7-stigmastreol, cholesterol, stigmasterol, and delta-7-avenasterol were detected. Delta-5-avenasterol was found in higher amounts. As a result, it has been determined that ornamental plum seed oils obtained are nutritionally rich in terms of their mineral content, fatty acids, and sterol composition. The peroxide value and free fatty acidity values indicate their suitability for consumption as food. Additionally, it has been found that they can be processed according to vegetable oil technology.