Solution of fractional schrodinger parabolic partial differential equation by muntz – legendre polynomial method
Kesırlı schrödınger parabolık kısmı dıferansıyel denklemlerın muntz – legendre polınom yöntemı ıle çözümü
  1. Tez No: 850262
  2. Yazar: KANAR CHICHO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT MODANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu tezde kullanılan temel kavramlar verildi, Verilen problemin tam çözümünü elde edilmek için Laplace dönüşüm metodu, yaklaşık çözümü için Muntz-Legendre Polinom Metodu uygulandı. Bu çalışmada Kesirli Schrödinger Parabolik Kısmi Diferansiyel Denklemlerin çözümü için Muntz-Legendre Polinom Metodu uygulanmıştır. Muntz-Legendre Polinom Metodu, verilen başlangıç değerlerine bağlı Kesirli mertebeden Schrödinger Parabolik Kısmi Diferansiyel Denklemin yaklaşık çözümü için örnek problem test edilerek hesaplandı. Daha sonra bu yaklaşık çözüm tam çözümle karşılaştırıldı. Bu problemde elde edilen yaklaşık çözüm, tam çözüme denk geldiğinden metodun etkili ve avantajlı olduğu görüldü. Grafikler, Matlab programı kullanılarak hem tam hem de yaklaşık çözümler için elde edildi. Fakat çözüm üstel veya trigonometric fonksiyonlar olan bir problem tam çözüme karşılık gelmeyebilir. Bu çözüm yaklaşık çözüm olarak elde edilir.
Özet (Çeviri)
The basic concepts used in this thesis were given, the Laplace transform method was applied to obtain the exact solution of the given problem, and the Muntz-Legendre Polynomial Method was applied for its approximate solution. In this study, the Muntz-Legendre Polynomial Method was applied to solve Fractional Schrödinger Parabolic Partial Differential Equations. The Muntz-Legendre Polynomial Method was calculated by testing the sample problem for the approximate solution of the Fractional order Schrödinger Parabolic Partial Differential Equation based on the given initial values. This approximate solution was then compared to the exact solution. Since the approximate solution obtained in this problem corresponded to the exact solution, the method was seen to be effective and advantageous. Graphs were obtained for both exact and approximate solutions using the Matlab program. However, a problem whose solution is exponential or trigonometric functions may not correspond to the exact solution; this solution is obtained as an approximate solution.