Günümüz resim sanatında ontolojik bir inceleme olarak kaos-kozmos
Chaos-cosmos as an ontological investigation in contemporary painting
- Tez No: 850296
- Danışmanlar: DOÇ. NEVİN YAVUZ AZERİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması, insanoğlunun kendisini ve çevresini anlama yolundaki keşiflerinin sanatsal çalışmalara nasıl yön verdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Hayatın belirsizliği ve varlığın yanıtını aramak insanı düşünsel karmaşıklığa doğru sürüklemiştir. Bu bağlamdaki içsel yolculuğa yapılan keşifler insanı üretim yapmaya teşvik ettiğinden ortaya çıkan nihai çıktılar sanatsal varoluş için önemlidir. Sanatçının diğer insanlardan farklı olarak kendi iç dünyasındaki evreni tanıyıp, sentezleyip yansıtması üretiminin en temel yapısıdır. Tez konusunun anlatımında evren, yani kozmos oluşumu ve bütünleyicisi olan kaos kavramı tanımlandıktan sonra, her ikisi birlikte değerlendirilerek bu kavramların oluşturduğu zıtlık ve sanatsal zıtlıklar arasında kurulan bağlar çalışmanın bütünlüğünü sağlamaktadır. Varoluşsal kaygılar taşıyan resimler, kuramsal olarak sanat teorisi olan ama aynı zamanda sanat eserlerini anlama ve çözümleme noktasında bir metot olarak da kullanılan sanat ontolojisi perspektifinden ontik bir bütünlük ile ele alınmıştır. İnsanın ilk biçimsel ifadesinden itibaren başlayan varlık serüveni, sanatçının kendi düşünsel sonuçlarını resimlerinde ifade ettiği soyut sanata doğru ilerleme göstermiştir. Varlık, tüm bilinmezliğiyle her zaman insan zihnine ve sanata konu olmuştur. Günümüz sanatında da devam eden bu arayışın örnekleri seçilen sanatçıların resimleri üzerinden verilmiştir. Araştırmanın içsel yolculuktaki arayışla birleştiği düşünsel sonuçları ise resim çalışmalarına kaynak oluşması beklenerek yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to reveal how human beings' discoveries in understanding themselves and their environment have shaped their artistic endeavors. The uncertainty of life and the search for the answer to existence have driven human beings towards intellectual complexity. Since the discoveries made on the inner journey in this context encourage people to produce, the final outputs are important for artistic existence. Unlike other people, the artist's recognition, synthesis and reflection of the universe in his/her inner world is the most basic structure of his/her production. In the expression of the thesis subject, after defining the universe, i.e. the formation of the cosmos, and the concept of chaos, which is its complement, both are evaluated together and the contrasts formed by these concepts and the ties established between artistic contrasts ensure the integrity of the work. The paintings, which carry existential concerns, are handled with an ontic integrity from the perspective of art ontology, which is theoretically an art theory but also used as a method for understanding and analyzing works of art. The adventure of existence, which started from the first formal expression of man, has progressed towards abstract art in which the artist expresses his own intellectual results in his paintings. Existence has always been the subject of the human mind and art with all its unknown. Examples of this search, which continues in today's art, are given through the paintings of selected artists. The intellectual results of the research combined with the search in the inner journey are expected to be a source for painting studies.