Böbrek nakli olan çocuklarda anemi ve dislipidemi risk faktörlerinin belirlenmesi ve greft üzerine etkilerinin araştırılması
Determination of anemia and dyslipidemia risk factors in children undergoing kidney transplantation and investigation of their effects on the graft
  1. Tez No: 850297
  2. Yazar: TANSU ÖNDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Anemi ve dislipideminin böbrek nakli olan çocuklarda greft üzerine etkisini ve bu faktörlerin gelişimine neden olan risk faktörlerinin araştırılması amaçlanılmıştır. Çalışmamız 81 hasta ile tamamlanmıştır. Hastaların demografik verileri tıbbi özellikler, verici bilgileri ve laboratuvar verileri kaydedilmiştir. Bu veriler böbrek nakli sonrası anemisi bulunan/bulunmayan ve dislipidemisi bulunan/bulunmayan gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Greft fonksiyonlarını etkileyebilen faktörlere risk analizi yapılmıştır. Böbrek nakli sonrası anemi bulunan hastaların, bulunmayan hastalara göre demir değerlerinin daha düşük ve demir bağlama kapasitesi değerlerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Transplantasyon öncesi kullanılan diyaliz modalitelerinden özellikle hemodiyaliz uygulamaları posttransplantasyonal anemi ile ilişkilidir. Posttransplantasyonal dislipidemi için serum hemoglobinin ve GFH düzeyleri bir risk faktörü olarak bulunmuş olsa da çok değişkenli analizlere göre bu parametrelerden etkilenmemektedir. Nakli sonrası gelişen anemi ve dislipideminin greft fonksiyonları üzerine bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of anemia and dyslipidemia on grafts in children undergoing kidney transplantation, and to explore the risk factors contributing to the development of these factors. Our study was completed with 81 patients. The demographic data, medical characteristics, donor information, and laboratory data of the patients were recorded. These data were compared between groups with/without post-kidney transplant anemia and dyslipidemia. Risk analysis was conducted for factors that could affect graft functions. It has been determined that patients with post-kidney transplant anemia have lower iron levels and higher iron-binding capacity values compared to those without anemia (p0.05). Specifically, hemodialysis procedures among the dialysis modalities used before transplantation are particularly associated with posttransplant anemia. Although serum hemoglobin and GFR levels have been identified as risk factors for posttransplant dyslipidemia, according to multivariate analyses, these parameters are not affected. There is no impact of post-transplant anemia and dyslipidemia on graft functions.