Roto-dinamik bir makine vasıtasıyla güneş enerjisinden elektrik üretimi
Producing electricity from solar energy with a roto-dynamic machine
  1. Tez No: 85030
  2. Yazar: SUPHİ KAMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM GENTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu yüzyılın sonuna doğru önemli bir elektrik üretim kapasitesi şu anki mevcut kapasiteye eklenecektir. Bunun yaranda bu kapasiteyi karşılamak üzere yirmi birinci yüzyılın başında kurulması düşünülen güç santralleri daha çok güneş alan bölgelere kurulacak olması güneş enerjisinden elektrik üretimini ön plana çıkarmaktadır. Günümüzde bu tip sistemlerin seçiminde kirlenme karbon dioksit üretimi gibi çevresel değerlerde önemli bir rol oynamaktadır. Özellikle Stirling makinası, yapısından dolayı güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda diğer petrol,diesel ve gaz türbinlerine karşın kendi alanında mukayese edilemi- yecek bir üstünlüğe sahiptir. Bu tezde ilk olarak bu makinanın nasıl olupta teorik olarak en yüksek verime sahip olan carnot verimiyle çalışmasını anlattım daha sonra bu makinayı bir güneş odaklayıcısı ile birlikte düşünüp verimini ve maliyetini inceledim.Daha sonraki bölümlerde Stirling makinası- nın rüzgar türbinleri ve fotovoltaik teknolojisi gibi diğer temiz enerji sistemlerine bir alter natif olarak sunmak için onların çalışma prensiplerini ilk yatırım ve işletme maliyetlerini karşılaştırdım. Sonuç olarak ülkemizin doğal kaynak kapasitesi de göz önüne alındığı zaman rüzgar türbinlerinden elektrik üretiminin ülkemizin her bölgesinde verimli olamayacağı buna karşın güneş enerjisi bakımından bir hayli zengin olan ülkemizde Stirling makinası daha verimli olacağından seçim aşamasında diğer istemler göre daha avantajlı bir konuma sahip olacağı ortaya çıkmıştır. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Considerable worldwide electrical generation capacity will be added before the end of this century and during the first decade of the twenty - first century, many of the new and replacement power plants providing this capacity are expected to be located in regions with large amounts of sunshine Therefore gaining electricity from solar energy becomes, one of the impotant way in electrical generation. Environmental concerns about pollution and carbon dioxide generation are becoming driving forces in the selection of the technologies suitable for this build up.The ability to produce power from solar radiation is especially interesting for the generation of electricity and makes the Stirling engine almost unique in a field where petrol engines, diesel engines and gaz turbines can not compete. İn this this report, ı tried to show a machine that runs with the carnot efficiency and after it i made a combination of this machine with a solar concentrator in order to convert solar energy to electrical energy. To make a comparasion with the other clean power conver ting systems such as wind turbines and photovoltaic cells, ı did a explanation about their system,and also their initial and operational costs. As a result the natural sources of Türkiye showed that the electrical generation from wind turbines is not suitable for all regions in Türkiye. But the capacity of solar radiation that takes Türkiye, makes Stirling Engine the best choice in generating electricity from sun. vw