Yüksek teknoloji ihracatı ve inovasyonun istihdam üzerindeki etkisi: Türkiye üzerine bir uygulama
The impact of high technology export and innovation on employment: An application on Turkey
  1. Tez No: 850322
  2. Yazar: ANIL BEREKET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Teknolojideki gelişmeler son yıllarda Endüstri 4.0 çağında ekonomik büyüme ve istihdam açısından en çok tartışılan konulardan bir tanesi olmuştur. Rekabetin boyutu değişmiş, rekabet yüksek teknolojinin üretimi ve ihracatı, inovasyonun geliştirilmesi kapsamında olmaktadır. Bu araştırmada Türkiye'de 2007-2021 dönemi için yüksek teknoloji ihracatı ve inovasyonun istihdam üzerindeki etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Türkiye esas alınarak zaman serisi analizleri ile bu ilişkiler incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda ARDL modeli ile kısa ve uzun dönemli ilişkilerin yanı sıra değişkenler arasındaki nedensellik ilişkileri de araştırılmıştır. ARDL kısa dönem tahmin sonuçlarına göre araştırma ve geliştirme, ileri teknoloji ihracatı ve ekonomik büyüme ile istihdam arasında kısa dönemli istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Araştırma ve geliştirme ve İleri teknoloji ihracatı ile istihdam arasında kısa dönemde negatif ve anlamlı ilişkilerin varlığı ortaya çıkarılırken, Eğitim ve Ekonomik büyüme değişkenleri ile istihdam arasında ise pozitif ve anlamlı ilişkilerin varlığı ortaya çıkarılmıştır. Diğer taraftan hata düzeltme mekanizmasının modelde geçerli olduğu ve incelenen dönemde Araştırma ve geliştirme, İleri teknoloji ihracatı, eğitim ve Ekonomik büyümenin istihdam üzerinde yarattığı şokların dengeye geleceği de tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in technology have been one of the most discussed topics in terms of economic growth and employment in the Industry 4.0 era in recent years. The dimension of competition has changed, competition is within the scope of production and export of high technology and development of innovation. The research aimed to reveal the impact of high technology exports and innovation on employment in Turkey for the 2007-2021 period. These relationships were examined with time series analyzes based on Türkiye. For this purpose, short- and long-term relationships as well as causality relationships between variables were investigated with the ARDL model. According to ARDL short-term forecast results, short-term statistically significant relationships were determined between Research and development, High technology exports, Economic growth and employment. While the existence of negative and significant relationships in the short term between research and development and high technology exports and employment was revealed, the existence of positive and significant relationships between the Education and Economic growth variables and employment was revealed. On the other hand, it has been determined that the error correction mechanism is valid in the model and that the shocks created by research and development, high technology exports, education and economic growth on employment will be balanced in the examined period.