Post-dijital dönemde fotografik imge üretimi ve karşı gözetim
Photographic image generation and counter surveillance in the post-digital era
  1. Tez No: 850326
  2. Yazar: ÖZLEM DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF MURAT ŞEN, DOÇ. DR. SADIK TUMAY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Sanat, iktidarların otoritesini görselleştiren ve güçlendiren araçların başında gelmektedir. Ancak kimi zaman iktidarlar güçlerini gizlemek için görsel dil yerine farklı stratejiler de benimsemektedir. Özellikle teknolojik gelişmeler, sosyal ağlar, platformlar ve mobil cihazlarla birlikte herkesin her yerde, her şeyi ve herkesi görebilme ve kaydedebilme yetisi kazanmasıyla şeffaflaşan toplumsal yapılanmada, iktidarlar güçlerini artırmak için gözetleme odaklı yöntemleri benimsemiştir. Denetim, baskı ve kontrol yöntemleriyle iktidarların güçlerini pekiştiren bir araç olan gözetim olgusu, günümüzde minimum sermeye ile maksimum kar getirerek kapitalizmin için de vazgeçilemez bir öge haline gelmiştir. Bu anlamda gözetim, sadece iktidarların değil, iktidarların kurumsal ortakları ve ticari şirketlerin de vazgeçemeyeceği bir unsurdur. Aynı zamanda teknolojinin ilerlemesi paralelinde iktidarlar, kurumsal ortakları ve ticari şirketler gözetim araçlarına olan yatırımlarını artırmaktadır. Böylece daha önce hiç görülmemiş bir oranda veriye erişim sağlanırken, veri toplama yöntemleri de geliştirilmiştir. Bu bakımdan bireylerin tüm yaşam rutinleri ve eylemleri denetim ve gözetimin etkisi altına alınarak kişiye ve sanal profiline özgü reklam ve manipülasyonlarla bireyler hiç olmadığı kadar tüketime yönlendirilmektedir. Ekonomi politik bir değer yaratan bu süreç, kültürel yapılanmayı dönüştürerek toplumun bu değişime adaptasyonunu sağlarken, yaşamın diğer tüm alanlarına olduğu gibi estetik dili de etkilemiştir. Yanı sıra bu süreç iktidarların görünmez gücünü görünür hale getirmek ve toplumsal direnç stratejileri oluşturmak için estetik bir karşı dil inşa etmiştir. Teknolojik determinizmi reddeden bu çalışmada, özellikle toplumsal olan öne çıkarılmaya çalışılmış, bu anlamda karşı sanat ve karşı gözetim stratejileri analiz edilmiştir. Bu analizlerde sanatın tüm formlarından seçilen eserler değerlendirilmiş, ancak özellikle fotoğrafın hem iktidar tarafından araçsallaştırılması, hem de karşı eylem ve söylem biçimi üretme potansiyeli incelenmiştir. 19.yüzyıl gerçeklik ve kanıt paradigmasının en kuvvetli aracı olan fotoğrafın süreç içinde dönüşümü post-fotoğraf çerçevesinde ele alınarak, fotografik imgenin tarihsel, kültürel ve gelecekteki yapısına vurgu yapılmıştır. Karşı gözetim stratejilerinde dijital imge ve fotografik imgenin bir eleştiri ve toplumsal muhalif dili üretme potansiyeli sanatta -post yapılanma süreçleriyle birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Art is one of the tools that visualize and strengthen the authority of the power. However, power sometimes adopt different strategies instead of visual language to conceal their power. Especially in a society that has become transparent with technological developments, social networks, platforms, and mobile devices, with everyone gaining the ability to see and record everything and everyone, everywhere, governments have adopted surveillance-oriented methods to increase their power. The phenomenon of surveillance, which is a tool that reinforces the power of the rulers through methods of control, oppression, and control, has become an indispensable element for capitalism by bringing maximum profit with minimum capital. In this sense, surveillance is an indispensable element not only for governments but also for their corporate partners and commercial companies. At the same time, in parallel with the advancement of technology, governments, their corporate partners and commercial companies are increasing their investments in surveillance tools. Thus, while access to data has been provided at an unprecedented rate, data collection methods have also been developed. In this respect, all life routines and actions of individuals are put under the influence of control and surveillance, and individuals are directed to consume more than ever before through advertisements and manipulations specific to the individual and his/her virtual profile. While this process, which creates a political economic value, transforms the cultural structure and enables society to adapt to this change, it has also affected the aesthetic language as in all other areas of life. In addition, this process has built an anti-art language to make the invisible power of the powers visible and to create strategies of social resistance. In this study, which rejects technological determinism, the social relations tried to be emphasized, and in this sense, anti-art and counter surveillance strategies are analyzed. In these analyses, chosen works from all forms of art are evaluated, but especially the instrumentalization of photography by power and its potential to produce a form of counteraction and discourse are examined. The transformation of photography, the most powerful tool of the 19th-century paradigm of reality and evidence, is discussed within the framework of post-photography, emphasizing the historical, cultural, and future structure of the photographic image. The potential of the digital image and the photographic image to produce a language of criticism and social opposition in counter surveillance strategies is discussed together with the processes of post-structuring in art.