Adenoid hipertrofisi olan çocuklarda koku alanlarının manyetik rezonans görüntüleme ile incelenmesi
Evaluation of the smell regions by magnetic resonans imaging in children with adenoid hypertropy
- Tez No: 850338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada adenoid hipertrofisi olan hastalarda santral ve periferik koku alanları incelenmiş; adenoid hipertrofisinin anosmiye sebep olabileceği fikrinden yola çıkılarak olfaktör bulbus hacimleri ve insular korteks alanları üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Bu retrospektif çalışmaya Kranial Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) çekimi yapılmış ek hastalığı olmayan 60 erkek, 61 kız çocuk hasta dahil edilmiştir. MRG ölçümlerinde adenoid dokunun nazofarengeal mesaye oranı %50 olan hastalar adenoid hipertrofisi olan hasta grup (25 erkek, 22 kız) (Grup 1), adenoid dokunun nazofarengeal mesaye oranı %50 olan hastalar kontol grubu olarak belirlenmiştir (35 erkek,39 kız) (Grup 2). Kranial MRG kesitlerinde olfaktör bulbus hacimleri ve insular korteks alanları; adenoid genişliği, nazofarengeal mesafe, hava sütunu ve yumuşak damak ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, central and peripheral olfactory areas were examined in patients with adenoid hypertrophy; Based on the idea that adenoid hypertrophy may cause anosmia, its effect on olfactory bulb volumes and insular cortex areas was evaluated. This retrospective study included 60 male and 61 female patients who had Cranial Magnetic Resonance Imaging (MRI) and had no comorbidities. In MRI measurements, patients with adenoid tissue to nasopharyngeal bladder ratio %50 were designated as the patient group with adenoid hypertrophy (25 boys, 22 girls) (Group 1), and patients with adenoid tissue to nasopharyngeal bladder ratio %50 were designated as the control group (35 boys, 39 girls). (Group 2). Olfactory bulb volumes and insular cortex areas in cranial MRI sections; Adenoid width, nasopharyngeal distance, air column and soft palate measurements were taken.