Ortalama yapay aydınlık düzeyi hesap yöntemlerinin karşılaştırılması ve değişik hacim boyutları için değerlendirilmesi
Comparsion and evaluation of calculation methods on average artificial illumination level in interiors
  1. Tez No: 85034
  2. Yazar: YEŞİM KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
ÖZET Belirli bir işleve sahip kapalı hacimlerde, görsel konfor açısından, belirli bir aydınlık düzeyi sağlanması zorunludur. Bu nedenle, gerekli aydınlık düzeyini sağlayacak lamba ve aygıt sayılarının ya da var olan bir aydınlatma düzeninin, oluşturduğu aydınlık düzeylerinin belirlenmesi önem taşır. Bu konuda geliştirilen çeşitli yöntemler vardır ve bu yöntemler değişik kuramsal temellere dayanır. Söz konusu yöntemlerin karşılaştırılması amacıyla hazırlanan bu çalışmada, Zijl, Amerikan; İngiliz yöntemlerinin karşılaştırılması yapılacaktır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Bölümler ve kapsamları aşağıda verilmiştir. 1. Bölüm ; Kapalı hacimlerde aydınlık düzeyinin hacmin işlevine bağlı olarak sağlanması gerektiği, bunu sağlamak için geliştirilen çeşitli aydınlık düzeyi hesap yöntemleri olduğu ve çalışmanın amacı açıklanmıştır. 2. Bölfim ; Aydınlatma ve aydınlatmanın amacı, aydınlığın nicelik ve nitelik boyutları, aydınlık düzeyi, kapalı hacimlerde aydınlık düzeyi bileşenleri ele alınmıştır. 3. Bölfim ; Ortalama aydınlık düzeyi hesap yöntemlerinin dayandığı temel eşitlik verilmiş, eşitlikte yer alan ve hesap yöntemlerinin temel ayrılığını oluşturan kullanma çarpanı ile bu çarpanı etkileyen etkenler açıklanmıştır. 4. Bölfim ; Ortalama aydınlık düzeyi hesap yöntemlerinden, Zijl, Amerikan, İngiliz yöntemlerinin dayandığı varsayımlar, yöntemlerin kullanma çarpanı çizelgelerinin genel özellikleri, hesaplama süreçleri ve söz konusu yöntemlere ilişkin birer uygulama örneği verilmiştir. 5. Bölfim ; Çalışmanın amacı, amaca ulaşmada izlenen yol, karşılaştırmanın yapılması için yapılan varsayımlar, karşılaştırma yapılacak olan hacimlerin ve aydınlatma düzenlerinin özellikleri sunulmuş olup, ayrıca çalışma kapsamında ele alınan 3 hesap yöntemi aracılığı ile yayınık ve dolaysız aydınlatma biçimleri için belirlenen hesap sonuçlan sunulmuştur. 6. Bölfim ; Hacim boyutu, aydınlatma biçimine bağlı olarak elde edilen hesap sonuçlarının değerlendirilmesi yer almıştır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For visual comfort, it is necessary to calculate a certain level of illumination in interior which has a certain function. Therefore, it is important to determine the number of lamps and luminaires which are taken place in lighting system or to control illumination levels which are produced from a lighting system. For these aims, different methods which have various theoretical basics are developed. The purpose of this study, is to compare 3 methods (Zijl, American, English) which can be use to calculate average illumination levels. In this study consists of six chapters. These chapters and their scope are as fallows. In chapter I ; The level of illumination in an indoor space hve to be provided with the function of the indoor space. There are different calculation methods that are developed for this and the aim of the study have explained. In chapter II ; The aim and defoliation of ligthing; quality and quantity of illumination and elements of illumination levels in an interior have been mentioned. In chapter DI ; Basic equation and various methods for using to calculate average lighting level of illumination; the feature and parameters of utilization factor which is taken place in basic equation have been given. In chapter IV ; The specifications of three average calculation methods and tables of the utilization factor have been explained and olso application examples for every methods are given. In chapter V ; Hypothesis, using method in this study have been given and calculation results for direct and diffuse lighting are presented. In chapter VI ; General evaluations and conclusions have been explained. vu