Ofis aydınlatma kontrol sistemlerinin giriş verilerinin bulanık mantık ile belirlenmesi
The Determination of input data for the office lighting control systems by using fuzzy logic
  1. Tez No: 101467
  2. Yazar: PINAR TÜMER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SERMİN ONAYGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
OFİS AYDINLATMA KONTROL SİSTEMLERİNİN GİRİŞ VERİLERİNİN BULANIK MANTIK İLE BELİRLENMESİ ÖZET Ofis aydınlatmasının temel amacı, görme koşullannı iyileştirerek ve konforlu görsel bir çevre yaratarak, iş verimini ve iş hacmini arttırmaktır. Ofislerde tüketilen elektrik enerjisinin büyük bir kısmı aydınlatma amaçlı harcanmaktadır. Gün boyu yapay aydınlatmanın kullanıldığı ofis aydınlatmasının diğer bir amacı da tüketilen elektrik enerjisini minimum yaparak işletme masraflannı azaltmaktır. Yani, minimum enerji kullanımı ile çalışanlardan maksimum verimin alınabileceği optimum bir çözüm bulunmalıdır. Bunun için de ofis aydınlatması için gereken kriterlerden hiçbir ödün verilmeden en ekonomik aydınlatma sistemi gerçekleştirilmelidir. Günümüzde kullanılan doğal aydınlatmaya bağlı ışık kontrol sistemlerinde önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanmaktadır. Ancak çalışanlann kişisel ihtiyaçlannın sağlanması açısından, bu sistemler fazla verimli değillerdir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda; aynı doğal aydınlık düzeylerinde, kişilerin ofis içerisinde tercih ettikleri aydınlık düzeyi değerlerinin farklılıklar gösterdiği görülmektedir. Bu yüzden kişisel tercihlere cevap verecek otomatik aydınlatma kontrol sistemlerinin tasarlanması düşünülmelidir. Böyle bir sistemin kullanılması, hem enerji tasarrufu sağlanmasına, hem de iş veriminin artmasına sebep olacaktır. Kişisel tercihlere cevap verebilecek sistemlerin gelişmesi ise ancak tercihlerin önceden tahmin edilebilmesi ile mümkündür. Bu çalışmada, ofis çalışanlarının yapay aydınlık düzeyi tercihlerinin“bulanık mantık sistemi”ile tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kişilerin yapay aydınlık düzeyi tercihlerini belirlemek amacıyla, I.T.Ü. Elektrik-Elektronik Fakültesi'nde TÜBİTAK ve İ.T.Ü. Rektörlüğü desteği ite yürütülen“Ofislerde Kontrol Düzenekleriyle Çalışma Konforu ve Enerji Tasarrufunun Sağlanması”adlı proje kapsamında kurulan, LUXMATE aydınlatma kontrol sistemli bir deney ofisi dikkate alınmıştır. Burada yapılan deneysel çalışmalann sonucunda elde edilen değerler, bulanık mantık sisteminin tasarlanmasında kullanılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, yapay aydınlık düzeyi tercihlerinin, oda içerisindeki doğal aydınlık düzeyi ve kişilerin yaşına bağlı olarak değiştiği görülmüştür. Doğal aydınlık düzeyi arttıkça, ihtiyaç duyulan yapay aydınlık düzeyi azalmaktadır. Kişilerin ortalama 800-900 luxMuk bir ofis aydınlık düzeyini tercih ettikleri ve yaş arttıkça ihtiyaç duyulan yapay aydınlık düzeyinin de arttığı anlaşılmıştır. Girişleri oda içerisindeki doğal aydınlık düzeyi ve yaş olan bulanık mantık sistemi ile çalışanlann tercih edecekleri yapay aydınlık düzeylerinin, kabul edilebilir hata sınırlan içinde tahmin edilebileceği görülmüştür. IX
Özet (Çeviri)
THE DETERMINATION OF INPUT DATA FOR THE OFFICE LIGHTING CONTROL SYSTEMS BY USING FUZZY LOGIC SUMMARY The main purpose of the office lighting is increasing efficiency and volume of the job by creating comfort visual environment and making visual conditions better. Kg amount of the energy used in the offices is for lighting. So, another purpose of the office lighting in where the artificial lighting is used in the whole day, is decreasing the operating costs by using the minimum energy. That means, the optimum solution has to be found as minimum energy usage while getting maximum efficiency from the office staff. For this reason the most economic lighting system should be realized without abandoning the criterias for office lighting. The lighting control systems due to daylight save energy. But they are not so much productive for obtaining personnel requirements of the office personnel. The experiments show, at the same daylight level, the illuminance level prefered by office personnel may differ. That's why, it suppose to design, the automatic lighting systems which can answer the personal preferences. Usage of such systems, both save energy and increase productivity. But these systems are only possible by estimating individual preferences before. In this study, it is aimed to estimate the artificial illuminance level preferences by using fuzzy logic. For determination of the individual preferences of the workers, the project of“Increasing The Working Comfort and Saving Energy By Lighting Control Mechanism'' which is supported by I.T.U. Presidency and TÜBİTAK is taken into considiration in a test office which exists in I.T.U. Electric-Electronic Faculty equipped with ”LUXMATE" lighting control system. The data taken from this test office are used for determining fuzzy logic system. As a result of this study, it is considered that the artificial illuminance level changes according to the daylight level and the age of the staff. Whenever the daylight lighting level increase, the needed artificial lighting level decrease. It's seen that 800-900 lux illuminance level is preferred in an office area, and as the people get older the needed artificial illuminance level increases. This research shows that it is possible to estimate the preffered artificial illuminance level in acceptable error limits by using fuzzy logic system with the inputs of daylight illuminance level in the office and the age of the staff.