Deneysel yanık modelinde, staz zonunda topikal ajanların yara iyileşmesine etkileri
Effects of topical agents on wound healing in the stasis zone in an experimental burn model
  1. Tez No: 850351
  2. Yazar: MUHAMMED SALİH SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KONAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Cildin termal hasara uğraması sonucunda meydana gelen yanık yarası, en dışta hiperemi, orta bölgede staz ve en iç bölgedeki koagülasyon zonlarından oluşur. Başlangıçta staz zonunda iskemi bulguları olmamasına rağmen, yanık yarası yeterli tedavi edilmediğinde staz zonunda iskemi bulgularının belirginleşmesiyle yanık yarasının derinliği artmaktadır. Bu çalışmanın amacı staz zonundaki yara iyileşmesi üzerine gümüş sülfadiazin, borik asit, düşük molekül ağırlıklı heparin ve gliseril trinitratın olası etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla her birinde 6 sıçan bulunan 4 müdahale grubu ve sham grubu oluşturuldu. Yedi gün boyunca yapılan etken maddelerin topikal uygulandığı günlük pansumanların neticesinde hayvanlar sakrifiye edilerek staz zonlarındaki yara iyileşmesi makroskopik, histolojik ve immünhistokimyasal olarak değerlendirildi. Makroskopik bulgularda istatistiki olarak anlamlı sonuç olmamakla birlikte en yüksek yara iyileşmesi sırasıyla borik asit ve gümüş sülfadiazin gruplarında bulundu. Histolojik olarak en yüksek yara iyileşmesi borik asit ve gümüş sülfadiazin gruplarında bulundu. İndirekt immünhistokimyasal değerlendirmede ise MMP9 ile boyamda gümüş sülfadiazin grubunda, VEGF ile boyamada borik asit grubunda en yüksek yara iyileşmesi görüldü. Borik asitin yara iyileşmesinde özellikle inflamasyonu baskılayarak etki ettiği göz önünde bulundurulduğunda staz zonunda ilerleyen iskemide inflamasyonun rolü olduğu ve bu iskeminin önlenmesinde borik asit ve gümüş sülfadiazinin etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As a result of thermal damage to the skin, a burn wound consists of hyperemia on the outer layer, stasis in the middle zone and coagulation zones in the innermost region. Despite the absence of ischemic signs in the stasis zone at the initial stages of a burn wound, the depth of the burn increases as ischemic indicators become more distinct in the stasis zone when the burn is not adequately treated. The aim of this study is to investigate the potential effects of silver sulfadiazine, boric acid, low molecular weight heparin, and glyceryl trinitrate on wound healing in the stasis zone. For this purpose, four intervention groups, each consisting of 6 rats, and a sham group were established. Following seven days of daily topical application of the active substances, the animals were sacrificed, and wound healing in the stasis zones was evaluated macroscopically, histologically, and immunohistochemically. While there were no statistically significant results in macroscopic findings, the highest wound healing was observed in the boric acid and silver sulfadiazine groups, respectively. Histologically, the highest wound healing was found in the boric acid and silver sulfadiazine groups. In indirect immunohistochemical evaluation, the silver sulfadiazine group showed the highest wound healing in MMP9 staining, and the boric acid group showed the highest wound healing in VEGF staining. Considering the suppressive effect of boric acid on inflammation in wound healing, it is evident that inflammation plays a role in progressing ischemia in the stasis zone, and boric acid and silver sulfadiazine are effective in preventing this ischemia.