Soğuk Savaş sonrası dönemde İslamofobinin yayılmasında Batı medyasının rolü
The role of Western media in the spread of Islamophobia in the post-Cold War period
- Tez No: 850369
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İslamofobi temel olarak köklü bir tarihe dayansa da terimin yoğun kullanımı Soğuk Savaş sonrasında gerçekleşmiştir. Kavramın tarihinin köklü olması esasında onun başka bir kavramla yani oryantalizmle ilişkisinden kaynaklanmaktadır. Soğuk Savaşın sona ermesiyle beraber Batı'nın İslam'ı ve Müslümanları yeni düşman olarak tayin etmesi oryantalizmin yeni oryantalizme yani İslamofobiye dönüşmesine neden olmuştur. Batılı devletler İslamofobiyi yaygınlaştırabilmek ve bunun üzerinden kendi küresel politikalarını uygulayabilmek adına özellikle üç konuyu çok fazla kullanmışlardır: terör, göç ve ortak değer. Bu tezde; söz konusu üç konudan hareketle İslamofobinin oluşturulmasında ve yaygınlaştırılmasında Batı medyasının rolü analiz edilmiştir. Televizyon, radyo, sinema, dergi ve gazete gibi medya araçlarında yer alan karikatür, film ve yazı gibi unsurların incelenmesiyle İslamofobi-medya bağlantısı ortaya konmaya çalışılmıştır. Konuya zemin hazırlaması bakımından öncelikle oryantalizm kavramı da detaylı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although Islamophobia is mainly based on a long-established history, the intensive use of the term took place after the Cold War. The fact that the concept is rooted in its history is mainly due to its relationship with another concept, namely orientalism. With the end of the Cold War, the West's designation of Islam and Muslims as a new enemy caused orientalism to turn into a new orientalism, that is, Islamophobia. In order to spread Islamophobia and implement their own global policies through it, Western states have used three issues in particular a lot, s. terrorism, migration and a common value. In this thesis, the role of the Western media in the creation and dissemination of Islamophobia has been analyzed based on the three issues in question. By examining the elements such as cartoons, films and articles in media tools such as television, radio, cinema, magazines and newspapers, an attempt has been made to reveal the Islamophobia-media connection. In terms of preparing the ground for the subject, first of all, the concept of orientalism has also been discussed in detail.