Arap atasözlerinde kadın betimlemesi
The description of women in Arabic proverbs
  1. Tez No: 850368
  2. Yazar: AYŞE ISLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALADDİN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın büyük bir bölümü, Arap edebiyatındaki kadın algısını daha kapsamlı bir biçimde anlamaya yönelik bir çaba olarak öne çıkmaktadır. Atasözleri aracılığıyla sunulan kadın figürleri, bireysel niteliklerinin yanı sıra dönemsel olarak sosyal ve kültürel bağlam içinde ele alınarak, daha geniş bir değerlendirme sunulmaktadır. Belirlenen atasözleri üzerinden gerçekleştirilen derinlemesine analiz, sadece Cahiliye Dönemi kadınının özelliklerini açıklamakla kalmayıp, aynı zamanda ilgili dönemin sosyal ve kültürel açılardan bilinmeyen yönlerini de ortaya çıkaracaktır. Bu bağlamda elimizdeki çalışma, Arap dünyasının tarihî ve kültürel bağlamında kadının rolüne dair daha bütünlük arz eden bir anlayışın geliştirilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca, atasözlerinin derinlemesine incelenmesi, sadece dilbilgisel açıdan değil, aynı zamanda toplumsal normlar, cinsiyet rolleri ve yaşam tarzları gibi konuları da kapsayarak daha geniş bir perspektif sunan bu çalışma, kadın atasözlerinin kültürel normlarla nasıl evrimleşip, değiştiğini anlamak amacıyla, atasözlerinin ortaya çıkışı (mevrid) ile sonraki dönemlerdeki kullanımları (madrib) arasında bir karşılaştırma yapmaktadır. Ayrıca bu çalışma, Arap atasözlerinin dönemsel değişimi üzerinden, Arap kültüründe kadının rolünün zaman içindeki dinamiklerini anlamaya yönelik bir perspektif sunmaktadır. Bu perspektifler, kadının toplumdaki konumu, gücü ve etkileşimi konularında önemli bilgiler sağlayabilir. Son olarak bu çalışma, Arap atasözlerini literatürdeki diğer kaynaklarla kıyaslanmasına olanak tanıyarak, geniş bir bağlam içinde kadın figürlerinin çeşitliliği ve derinliği konusunda daha kapsamlı bir anlayışa ulaşmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on gaining a deeper understanding of how women are portrayed in Arabic literature, particularly through the lens of traditional proverbs. The aim is not only to describe the individual qualities of female figures in these proverbs but also to explore their roles within the social and cultural contexts of different time periods. By closely analyzing specific proverbs, the research goes beyond simply depicting the characteristics of women during the Pre-Islamic Period. It also uncovers lesser-known aspects of the social and cultural dimensions of that era. The overall goal is to develop a more comprehensive insight into the historical and cultural roles of women in the Arab world. Furthermore, the study delves into a thorough examination of proverbs, looking beyond just grammar to explore broader aspects such as societal norms, gender roles, and lifestyles. Through comparing the origins and later uses of women-centric proverbs, the research seeks to understand how these expressions have adapted and changed in response to cultural norms. Additionally, this research offers a perspective on the evolving dynamics of women's roles in Arab culture over time, using the temporal changes in Arabic proverbs as a lens. The insights gained from this exploration may provide valuable information about the position, power, and interactions of women in society. Finally, by allowing for a comparison of Arabic proverbs with other literary sources, this study aspires to offer a more comprehensive understanding of the diversity and depth of female figures in a broader cultural context.