Uluslararası hukukta savaş suçları ve Türk hukukunda uygulanabilirliği
War crimes in international law and its applicability in Turkish legislation
- Tez No: 850371
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLUHAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsan toplumsal bir varlıktır. Toplumsallığın getirdiği birlikte yaşam, çıkar ilişkilerini ve bu çıkar ilişkilerine bağlı olarak çatışmaları da beraberinde getirir. İnsanlar özelindeki bu mikro ilişki sarmalı, silahlı örgütler ve devletler düzeyinde makro boyutta da geçerlidir. Uluslararası ilişkilerin çıkar üzerine kurulduğu gerçeğinden hareketle devletlerarası ilişkilerde çatışmadan sonsuza kadar kaçınmanın mümkün olduğu pek de söylenemez. Bu çatışma bazen milli güç unsurlarının tamamı ile olabileceği gibi bazen de sadece askeri güç kullanarak vukuu bulabilir. Askeri güç unsuru kullanıldığı zaman silahlı çatışmadan yani geniş anlamıyla savaştan bahsedebiliriz. Sayısız bölgesel savaş ve iki küresel savaş tecrübe etmiş insanlık savaşın önlenemeyeceğini kabul etmiş ve savaşın daha insancıl olması ve savaşın etkisinin asgariye indirilmesi hususunda oldukça gayret göstermiştir. Bu konularda uluslararası alanda sayısız düzenleme yapılmıştır. Bu düzenlemelerin yanında geçmişten günümüze varlığını sürdüren ve uluslararası hukukta örf ve âdet olarak yer alan birçok teamül de mevcuttur. Uluslararası İnsancıl Hukuk (Çatışma Hukuku) ve Uluslararası Ceza Hukuku üst başlıkları altında toplayabileceğimiz teorik çalışmaların yanı sıra uluslararası alanda kurulan ad hoc mahkemeler ve nihayet sürekli nitelikteki Uluslararası Ceza Mahkemesi ile uygulamaya yönelik alan da genişletilmiştir. Yine de alınan tüm bu önlemler savaşları önlemeye yetmemiştir. Yakın zamanda cereyan eden Rusya- Ukrayna ve İsrail- Filistin savaşları da göstermiştir ki; uluslararası kamuoyunun savaş, savaş hukuku ve savaş suçu konularında alması gereken daha çok mesafe vardır.“Yurtta barış, dünya da barış”ile“Savaş zaruri olmadıkça bir cinayettir”ilkelerini benimseyen bir kurucu lidere sahip ülkemizin uluslararası düzeydeki tüm bu gelişmelerden uzak kalması haliyle beklenemez. Türk Ceza Kanunu ve Askeri Ceza Kanunun bu gelişmelerin ne kadarını benimsediğinin ve mevzuatımıza ne kadarının ithal edildiğinin belirlenmesi oldukça önemli bir konudur.
Özet (Çeviri)
Human is a social being. The cohabitation in society comes with interest based relations and conflicts. This cycle of micro relationships specific to people is also valid at macro level among states and armed organizations. Considering the fact that international relations are based on interests, it is not possible to exclude conflicts in forever. This conflict can sometimes occur with all of national power, and sometimes it can occur only with military instruments of national power. When the military instruments are used, we can refer to armed conflict, that is, war in the broad sense. Having experienced countless regional and two global wars, humanity has accepted that war cannot be prevented and so that efforts should be directed to humanize war and to minimize the impact of war. Numerous law studies have been carried out on these issues in the international affairs. In addition to these laws, there are also many customary laws come from the past. In addition to theoretical studies that can be gathered under the titles of International Humanitarian Law (Law of Conflict) and International Criminal Law, the field of practice has been expanded with the ad hoc international courts and finally with the International Criminal Court. However, all these measures were not enough to prevent wars. The recent wars between Russia-Ukraine and Israel- Palestine have showed that; The international community still has a long way to go on war, laws of war and war crimes. It cannot be expected that our country, which has a founding leader whose mottas are“Peace at home, peace in the World”and“War is a murder unless necessary”, stay away from this development at the international level. It is an important issue to state how much of this development is adopted by our legislation and how much is imported into Penal Code and Military Penal Code.