Aile işletmelerinde yönetişim temelli yapılanmanın, işgören algısına göre örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve liderlik tarzları ile ilişkisi
The relationship of governance-based structure in family businesses with corporate justice, organizational commitment and leadership styles in accordance with employee perception
  1. Tez No: 850394
  2. Yazar: SERAP İNCEÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Aile işletmeleri; işletme sermayesinin çoğunun öz kaynaklardan oluşması, kritik konularda hızlı karar alma kabiliyeti, dinamik bir ekip ruhu sinerijisine sahip olması ve çalışma saatleri konusunda esneklik kabiliyetinin olması gibi pek çok avantajı olan bir işletme türüdür. Ancak bu tür işletmelerin, kurumsallaşmada zorluklar yaşama gibi bazı dezavantajlarının olduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Kurumsal yönetişimin temel ilkeleri olan sorumluluk, şeffaflık, hesap verebilirlik ve adalet gibi temel ilke ve prensiplerin ışığında bu çalışma, aile şirketi yöneticilerinin adalet algısı ve buna bağlı olarak örgütsel yani örgütsel adalet kavramı üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu işletmelerde hâkim kılınmak istenen kurumsal yönetişim yapısının liderlik stilleri ile uyumu ve bu her iki değişkenin çalışanların örgütsel adalet algıları ve çalışan bağlılık tutumları üzerindeki etkisinin incelenmesi bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı doğrultusunda Sivas ve Kayseri İllerinde faaliyet gösteren ve kurumsal yönetişim yapısına sahip aile işletmelerinde çalışanlara yönelik öncelikli olarak bir ön araştırma yapılmış yüzyüze nitel görüşmeler ile soru havuzu oluşturulmuştur. Sonrasında bir anket çalışması yürütülmüştür. Analize esas teşkil edecek veriler kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Aile işletmelerinde kurumsal yönetişimin işgörenlerin örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve liderlik tarzı algısındaki değişimi incelemek üzerine kurgulanan bu araştırma sonucunda şu sonuçlar elde edilmiştir: kurumsal yönetişim ve liderlik tarzları birbiri ile ters yönlü bir ilişkiye sahiptir, her iki değişkenin çalışanların örgütsel adalet algıları ve örgütsel bağlılık tutumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır.
Özet (Çeviri)
Family businesses are a type of business that has many advantages such as the majority of the operating capital consists of own resources, the ability to make quick decisions on critical issues, the synergy of a dynamic team spirit and the flexibility of working hours. However, it should not be overlooked that such enterprises have some disadvantages such as difficulties in institutionalization. In the light of basic principles and principles such as responsibility, transparency, accountability and justice, which are the basic principles of corporate governance, this study focuses on the perception of justice of family business managers and, accordingly, the concept of organizational justice. The basis of this study is to examine the compatibility of the corporate governance structure, which is desired to be dominated in these enterprises, with the leadership styles, and the effects of these two variables on the organizational justice perceptions and employee commitment attitudes of the employees. In line with the purpose of the study, a survey was conducted for employees of family businesses operating in Sivas and Kayseri Provinces and having a corporate governance structure. The data that will form the basis of the analysis were collected with convenience sampling method and as mixed. As a result of this research, which was designed to examine the change in the organizational justice, organizational commitment and leadership style perception of the employees in the governance-based structuring in family businesses, the following results were obtained: Corporate governance and leadership styles have an inverse relationship with each other. Both variables have a statistically significant effect on employees' perceptions of organizational justice and organizational commitment attitudes.