Haliç'ten taranmış çamurların büzülme ve desikasyon parametrelerinin deneysel olarak araştırılması
The Experimental investigation of parametres of shrinkage and dessication for sediment dregged from the Golden Horn
- Tez No: 85041
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY ÖZAYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Limanlardan, akarsu ve göl yataklarından taranan sulu çamurların karada depolanması durumunda uzun süreli konsolidasyon veya desikasyon davranışının incelenmesinin mekaniğinin önemli güncel araştırma konulan arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, Haliç Islah Projesi kapsamında Haliç'ten taranan ve yaklaşık 5 km. uzaklıktaki bir çamur barajına hidroliksel olarak iletilen sulu çamurların davranışını modellemek için gerekli bazı parametrelerin deneysel olarak araştırılması amaçlanmıştır. Çamur depolama sahalarının tasarımı, ıslahı ve rekreaktif düzenlemeleri için konsolidasyon davranışının incelenmesi yanında, yüzeyinde kabuk oluşması ve mukavemet kazanımının da modellenmesi gerekmektedir. Haliç'ten taranan sulu çamurdan alman örnekler farklı koşullarda kurutularak büzülme ve desikasyon özellikleri deneysel olarak araştırılmış, ayrıca kurutulmuş bu örneklerin drenajsız kayma mukavemeti değişik deneysel yöntemler ile belirlenilmeye çalışılmıştır. Sulu çamur örnekleri laboratuar koşullarında kendi halinde, rüzgar etkisi altında ve yüzeyleri fosfojibs ve tüf tozu ile kaplanarak kurumaya bırakılmıştır. Drenajsız kayma mukavemetini belirlemek için veyn, düşen koni ve yükleme deneyleri uygulanmıştır. Kurumaya bağlı su muhtevası azalması ile arttığı saptanan drenajsız kayına mukavemeti değerlerinin, kendi halinde kuruyan numunelerde noktasal olarak ve derinlikle (azla değişiklik göstermediği belirlenmiş, bu koşullarda numunelerin yüzeylerinde oldukça üniform fakat fazla sert olmayan bir kabuk oluştuğu gözlenmiştir. Rüzgarla kurutulan numunede ise sert fakat heterojen bir kabuk oluştuğu gözlenmiştir. Bulamaç numunelerin yüzeylerine fosfojibs ve tüf serpilmesinin buharlaşmayı engellediği ve kabuk oluşumunu yavaşlattığı belirlenmiştir. Uygulanan deney yöntemleri ile belirlenen drenajsız kayma mukavemeti değerlerinin veyn ve koni deneyleri için birbirine oldukça yakın olduğu, bunun yanında, yükleme deneylerinden dolaylı olarak belirlenen değerlerin daha küçük olduğu gözlenmiştir. Bu durumda noktasal olarak belirlenen drenajsız kayma mukavemeti değerlerinin taşıma gücünü kontrol eden ortalama bir değeri temsil etmediği sonucuna varılmıştır. viHaliç sulu çamur örnekleri üzerinde yapılan serbest büzülme deneylerinden büzülme boşluk oranının 1.33 olduğu ve ön yüklemeye maruz kalıp kalmamasından fazla etkilenmediği saptanmıştır. Bulamaç ve aşırı konsolide zemin numunelerinin bulabilme esnasında genelde izotropik büzülme şekil değiştirmesi gösterdiği gözlenmiştir. Serbest düşey ve yanal şekil değiştirme oranlarını tanımlamakta kullanılan a- fonksiyonu'nun boşluk oranı ile değişimi deneysel olarak belirlenmiş ve serbest şekil değiştirmelerin izotropik olduğunu varsayan küçük şekil değiştirme teorisine dayanan bir modelden hesaplanan değerler ile karşılaştırılmıştır. Deneysel olarak ve hesapla belirlenen değerler arasında bulamaç numuneler için oldukça iyi bir uyum olduğu, aşın konsolide numuneler için ise elde olunan değerlerin birbirinden farklı olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda, Haliç'ten taranan sulu çamurun depolandığı alandaki yumuşak zemin çökellerinin uzun süreli davranışının incelenmesi için gerçekleştirilmesi yararlı görülen ilave çalışmalar hakkında tavsiye ve öneriler geliştirilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of long term consolidation and dessication behavior of soil slurries dredgcd from harbors, rivers and lakes is öne of the majör research topics in soil mechanics. in this study, the experimental investigation of some parameters needed to model the behavior of sea bottom sediments dredged from the Golden Horn and pumped via a pipeline to a confmed land disposal site, as part of the Golden Hom Rehabilitation Project, is aimed. in the design and planning of disposal sites for dredged materials, and for the stabilization and capping for recreactive purposes of such sites, in addition to investigation of consolidation behavior of dredged slurries, the modelling of surface crust formation and shear strength gain with time is known to be very important. The dredged slurry samples from Golden Horn are left for drying under variable conditions and their shrinkage and dessication behavior are experimentally investigated. in addition, the undrained shear strength of the dried samples are investigated with different experimental techniques. Slurry samples are left for drying under laboratory conditions and also under the influence of wind action generated by a vantilatör. Also, the surface of some of the samples are covered with phosphogips and tuff povvder prior to drying under laboratory conditions. Laboratory vane, falling cone and loading tests are employed to determine the undrained shear strength of dried samples. The undrained shear strength values, which are determined to increase with decrease in water content due to evaporation, are observed not to vary much from point to point ör with depth for samples left for drying under laboratory conditions, and it is observed that in such prepared samples a rather homogeneous but not very stiff surface crust has formed. On the other hand, when the samples were dried under wind action, a stiff but nonhomogeneous surface crust is observed to be formed. The spraying of phosphogips ör tuff povvder inhibited the evaporation and surface crust formation, and led to very low values of undrained shear strength. Amongst the different types of tests used to determine the undrained shear strength, vane and falling cone tests are observed to give rather comparable results, vvhereas the values obtained indirectly from the loading tests turned out to be much lovver. it is concluded that, undrained shear strength values determined locally does not seem the viiigive a representative average value valid for assessing the bearing capacity of samples under investigation. From the free shrinkage tests performed on samples dredged from Golden Horn sea bottom sediments, the shrinkage limit void ratio is determined to be 1.33 on the average, and it is not affected very much from vvhether the sample is preloaded ör not. it is observed that, both slurry and preloaded samples generally have undergone isotropic shrinkage. The a- fiınction which is utilized to characterize the ratio of free vertical and lateral strains and its variation with the void ratio is experimentally determined and compared with the values calculated from a relationship based on the assumption that free shrinkage strains are isotropic and small strain theory is valid. For the slurry samples, a rather good agreement is observed betvveen experimental and calculated values, but for overconsolidated samples the results are observed to be far from being in agreement with each other. As a result of this study, some recommendations are developed for futııre research regarding the investigation of long term behavior of dredged Golden ! lorn sea bottom sediments at the disposal site. ix