Kaynakta ısıl gerilmelerde oluşan hataların, ısıl yönlendirme ile önlenmesi
Welding problems, which are accured by heat treatment, are prevented with heat canalised
- Tez No: 85042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN KARAHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Günümüzde, tasarım ve üretimde optimizasyon yöntemlerinden biri olan kaynak teknojisi ve üretim sisteminin önemi açıktır. Kaynak işlemine bu özeliğini kazandıran tasarım ve üretimdeki esnekliğidir ve teknolojik gelişmeler ile paralel yönde artmaktadır. Ancak kaynak işleminin temeli olan ismin, esas metali olumsuz yönde etkileyerek dez avantaj oluşturması, bu yöntemde aşılması gereken en önemli engeldir. Bunun için uygulanan yeni bir yöntem olan; Kaynaktaki ısıl gerilmenin, ısıl yönlendirilme ile önlenmesi, Kısaca; Kaynak bölgesinde oluşan ısının, kontrol altında ve kaynak banyosunu etkilemeden pülvarize su ile ortamdan uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem; St37 Saçlarda, kaynak banyosu ve esas metal arasındaki geçiş bölgesinde, ferritik bir yapı oluşturarak, malzemenin tokluk kazanıp mekanik değerlerinin iyileşmesini, kaynak kabiliyetinin yükselmesini, dolayısı ile distorsiyonla rın azalmasını sağlamaktadır. Yöntemin geliştirilerek endüstride uygulama alanı bulması; maliyetlerde azalma ve yeni tasarım sınırları gibi çok önemli sonuçlar sağlayacaktır. Bu nedenle çalışmada yapılmış olan deneyler, olanakları daha geniş ortamlarda, daha kontrollü tekrarlanarak, sonuçlar malzeme bilimi bakış açılarıyla değerlendirilmelidir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, production system the importance of welding technology as one of the design and production optimisation methods is obvious. By effecting main metals in a negative way, heat, the basis of the welding process, becomes a disadvantage and therefore constitutes the most important obstacle to be overcome in this process. To achieve this a new method as heat treatment is avoid by heat canalised is applied. In other words this is the process of keeping the heat produced in the welding zone, under control and eliminating it by means of pulverised water without affecting the Liquid Welding zone. Bye creating a ferrous structure in the passage zone, between St37 iron Sheets, liquid welding zone and main metal as well as by improving its mechanical values and welding capability after achieving Material Toughness, this process helps to minimise distortions. By finding application in industry being constantly developed this methods will ensure very important results such as in cost reduction and new design capacities. For this reason the experiments is this study being repeated in better conditions and capabilities and the results should be evaluated from the point of view of the science of material. VUl