Halkı yanıltacak markalar
Deceptive trademarks that cause public to deceive
  1. Tez No: 850410
  2. Yazar: DUYGU ECE DEMİR MUDUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FETHİ ŞUA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Gelişen teknolojiler sayesinde artık dünyada küreselleşme büyük bir hız kazanmıştır. Küreselleşmeyle birlikte şirketler ve bireyler, sahip oldukları markaları yalnızca bulundukları ülke içinde değil de dünya çapında tanıtmak, markanın, dolayısıyla o markayla sunduğu hizmet veya malın farklı coğrafyalarda da bilinirliğini sağlamak, hedef tüketicilerin dikkatini çekmek ve sonunda da sunduğu hizmeti ya da ürettiği malı daha geniş bir kitleye ulaştırmak istemektedirler. Ancak gelişen teknolojiler ve küreselleşmenin de etkisiyle çok fazla markaya hızlı ve kolayca erişilmesi de tüketicileri yanıltılmaya açık hale getirmektedir. Bu nedenle yasa koyucular, tüketicinin yani halkın yanıltılmasını yasalara çeşitli hükümler koyarak engellemeye çalışmaktadır. Tezimizin de konusunu oluşturan halkı yanıltan markalar bakımından öncelikle, marka kavramının tanımı, unsurları, fonksiyonları ve türleri ile markaların korunması ile ilgili ülkemizin de taraf olduğu ve kanuni düzenlemelere de kaynak olan uluslararası sözleşmeler ele alınacaktır. Ardından, bir markanın, mal veya hizmetin niteliği, kalitesi ve coğrafi kaynağı bakımından halkı yanıltması hali incelenecektir. Bu aşamada çeşitli Yargıtay kararları ve yabancı hukuk düzenlerindeki benzer hükümlerden de örnekler verilecektir. Son aşamada ise markanın yanıltıcı olması halinde açılabilecek davalardan söz edilecektir. Mutlak ret sebeplerinden olan markanın halkı yanıltmasının tez konusu olarak seçilmesindeki amaç; bu konu ile ilgili hem bilimsel nitelikte çalışmanın az olması hem de günümüzde markaların tanınmak ve satış yapmak amacıyla yanıltıcı olsa da kullandığı işaretlerin, tüketiciler ve marka sahipleri için ne gibi sorunlara yol açabileceği, dolayısıyla markaların neden yanıltıcı olmaması gerektiği, örnek kararlarla da desteklenerek ortaya konulmaya çalışılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Globalization is accelerated with the help of the recent technologies. As the result of this globalization, corporations and individuals want to increase their brands and services' popularity and recognition through different geographical locations, draw attention of the target consumer, thus reach out to a wider audience. However, while technological improvements and globalization created a fast and easy access for numerous brands, they also put the consumer in a place which is highly open to deception. For this reason, legislators try to prevent the deception of the consumer, by putting various provisions in the law. In terms of deceptive trademarks, which is also the subject of this thesis, firstly, the definition of the concept of trademark, its elements, functions and types, and the international agreements to which our country is a party and which are the source of legal regulations regarding the protection of trademarks will be discussed. Then, the case in which a deceptive brand, good or service in terms of qualification, quality and geographical origin will be reviewed. At this stage, various verdict examples will be given from Supreme Court and foreigner courts. Lastly, types of possible lawsuits against deceptive trademarks will be mentioned. The reason behind the deceptive trademarks, which is also an absolute ground for refusal, is chosen as the subject of this thesis is, lack of scientific work on the topic and also to show the kind of problems the signs used by companies, to gain recognition and improve sales, may cause for both consumers and proprietors, and why companies should not be deceptive, supported by sample decisions.