Tip 1 diyabetli adölesanların yeme davranış tutumu ve öz-bakım gücü ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between eating behavior attitudes and self-care ability of adolescents with type 1 di̇abetes
- Tez No: 850437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. INDRANİ KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmanın amacı Tip 1 DM'li adölesanların yeme bozukluğu riskini ölçerek beslenme durumunu ile öz-bakım gücü arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma 1 yıl ve üzeri süredir diyabet tanısı almış olan ve başka bir kronik hastalığı olmayan adölesanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yapıldığı yer Haseki Sultangazi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Diyet Polikliniğidir. Çalışmaya 18 erkek 18 kız olmak üzere 9-17 yaş aralığında 36 birey katılmıştır. Adölesanlardan geriye dönük 3 günlük besin tüketim kaydı alınarak antropometrik ölçümleri kaydedilmiştir. Diyabet yeme sorunları ölçeği (DEPS-R) ve öz-bakım gücü anketi uygulanmıştır. Katılımcıların %75'inin HbA1c değeri 7'nin üstündedir. Çalışmaya katılanların %44,4'ünün karbonhidrat alımı 130 gramın altında kalmıştır. BKİ Z skoruna göre obez ve kilolu bireylerin DEPS-R puanları daha yüksek çıkmıştır. Diyabet tanı süresi, yaş ve BKİ Z skoru DEPS-R'e etki eden değişkenler olarak saptanmıştır (p0,05). HbA1c 7 ve üzeri olanların ortalama öz-bakım puanları 92,18±12,84 iken 7'nin altında olanlarınki 100,78±8,81'dir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the risk of eating disorders in adolescents with Type 1 diabetes and their nutrition. To reveal the relationship between the child's condition and self-care ability. The research was applied to adolescents who were diagnosed with diabetes for 1 year or more and did not have any other chronic disease. The place where the research took place is Haseki Sultangazi Training and Research Hospital Pediatric Diet Polyclinic. 36 individuals between the ages of 9 and 17, including 18 boys and 18 girls, participated in the study. A retrospective 3-day food consumption record was taken from the adolescents and their anthropometric measurements were recorded. Diabetes Eating Problems Scale (DEPS-R) and self-care skills questionnaire were administered. 75% of the participants had an HbA1c value above 7. The carbohydrate intake of 44,4% of the study participants remained below 130 grams. According to BMI z-score, DEPS-R scores of obese and overweight individuals were higher. Diabetes diagnosis time, age, BMI z score; They were detected as variables affecting DEPS-R (p0.05). The average self-care score of those with HbA1c 7 and above is 92.18±12.84, while that of those with HbA1c below 7 is 100.78±8.81 (p>0.05).