Erkeklik deneyimini göç üzerinden okumak: İstanbul örneği
Interpreting the masculine experience through the lens of migration: The case of Istanbul
  1. Tez No: 850436
  2. Yazar: RABİA ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNNUR ERTONG ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmada, göç eden Suriyeli erkeklerin yaşadığı erkeklik krizi tartışılmıştır. Göç eden Suriyeli erkeklerin hangi toplumsal olgular etrafında bir kriz yaşadığını, göç sürecinin, ataerkil sistemin yarattığı güç dengesizliğini nasıl sekteye uğrayarak bir erkeklik krizi yarattığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında, İstanbul'un Ümraniye, Fatih ve Sultanbeyli ilçelerinde bulunan 13 Suriyeli erkekle derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcıların görüşleri analiz edilerek, araştırma bulguları Erkeklik Yükleri, Devreden Erkeklik ve Krizle Baş Etme Stratejileri olarak üç kategoriye ayrılmıştır. Yaşanan göç sürecinin ardından, Suriyeli erkeklerin kültürel kodlarını koruma eğiliminde oldukları ve erkeklik inançları perspektiflerinde önemli bir değişiklik yaşanmadığı gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında göç süreciyle birlikte erkeklik krizinin incelendiği alanlar iş-işsizlik, ev içi roller, babalık, otorite, erkeklik inançlarının devri gibi alt başlıklardan oluşmaktadır. Göç eden Suriyeli erkeklerin, erkeklik krizi bağlamında birçok alanda bunalım yaşamadıkları aksine tüm geleneksel rollerini devam ettirdikleri ortaya çıkmıştır. Suriyeli erkeklerin göç süreciyle beraber erkeklik krizi yaşamadığını tespit edilerek bu krizden kaçma stratejileri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study discusses the masculinity crisis experienced by Syrian men who migrated. The aim is to reveal the societal phenomena around which Syrian migrant men experience a crisis and how the migration process disrupts the power imbalance created by the patriarchal system, leading to a masculinity crisis. In the scope of the research, in-depth interviews were conducted with 13 Syrian men located in the Ümraniye, Fatih, and Sultanbeyli districts of Istanbul. The participants' views were analyzed, and the research findings were categorized into three groups s.“Burden of Masculinity,”“Transferred Masculinity,”and " Following the migration process, it was observed that Syrian men tend to preserve their cultural codes, and there is no significant change in their perspectives on masculinity beliefs. The areas examined in the research related to the masculinity crisis during the migration process include subtopics such as employment-unemployment, domestic roles, fatherhood, authority, and the transfer of masculinity beliefs. Contrary to expectations, Syrian migrant men were found not to experience turmoil in many areas related to the masculinity crisis; instead, they continued all their traditional roles. The study also investigates strategies adopted by Syrian men to cope with or evade the masculinity crisis.