Tip 1 DM' li 9-18 yaş aralığındaki bireylerin beslenme durumunun ve diyabulimia riskinin antropometrik ölçümlere ve glisemik kontrole etkisinin araştırılması
The effect on nutritional status and risk of diabulimia on anthropometric measurements and glycemic control in individuals aged 9–18 years with Type 1 DM
- Tez No: 957581
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, T1DM'li bireylerin beslenme durumunun ve diyabulimia riskinin antropometrik ölçümler ve glisemik kontrol üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu araştırma, Ocak 2025-Mayıs 2025 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi'ne bağlı Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Endokrinoloji ve Diyabet birimine kayıtlı 9- 18 yaş aralığındaki 93 bireyle (53 erkek, 40 kız) yürütülmüştür. Araştırmada veriler, Tanıtıcı Bilgi Formu, Diyabette Yeme Sorunları Anketi-Revize (DEPS-R), Akdeniz Diyet Kalitesi Ölçeği (KIDMED), Çocuklarda (9-14 yaş) Fiziksel Aktivite Anketi (PAQ-C), Adolesanlarda (14-18 yaş) Fiziksel Aktivite Anketi (PAQ-A) ve 24 Saatli Geriye Dönük Besin Tüketim Kaydı Formu aracılığıyla toplanmıştır. Biyokimyasal veriler (HbA1c (%) ve Plazma Glukozu) kaydedilmiş ve antropometrik ölçümleri (Boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel çevresi, kalça çevresi, boyun çevresi, üst orta kol çevresi) alınmıştır. Katılımcıların %26,9'unda diyabulimia riski tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of nutritional status and diabulimia risk on anthropometric measurements and glycemic control in individuals with T1DM. This descriptive and cross-sectional study was conducted between January 2025 and May 2025 with 93 individuals (53 boys, 40 girls) between the ages of 9 and 18 years who were enrolled in the Pediatric Endocrinology and Diabetes Unit of Turgut Özal Medical Center of Inönü University. Data were collected using the Descriptive Information Form, Eating Problems in Diabetes Questionnaire-Revised (DEPS-R), Mediterranean Diet Quality Scale (KIDMED), Physical Activity Questionnaire for Children (9-14 years) (PAQ-C), Physical Activity Questionnaire for Adolescents (14-18 years) (PAQ-A) and 24-Hour Retrospective Food Consumption Record Form. Biochemical data (HbA1c (%) and Plasma Glucose) were recorded and anthropometric measurements (Height, body weight, waist circumference, hip circumference, neck circumference, upper middle arm circumference) were taken. Diabulimia risk was detected in 26.9% of the participants.