Narsistik kişilik ve benlik saygısının ilişkide otantiklik ve ilişki doyumu üzerindeki etkileri: Reddedilme duyarlılığının aracı rolü
Effects of narcissistic personality and self-esteem on relationship authenticity and relationship satisfaction: The mediating role of rejection sensitivity
  1. Tez No: 850450
  2. Yazar: YUNUS ESKİOCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM EVİN AKBAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı yetişkinlerin narsistik kişilik ve benlik saygısı düzeylerinin ilişkide otantiklik ve ilişki doyumu üzerindeki etkilerinde reddedilme duyarlılığının aracı bir role sahip olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın örneklem grubu ilişki tecrübesi olan 1015 yetişkinden (780 kadın, 235 erkek) oluşmaktadır. Araştırma kapsamında verileri toplamak adına“Kişisel Bilgi Formu”,“Narsistik Kişilik Envanteri”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”,“İlişkide Otantiklik Ölçeği”,“İlişki Doyumu Ölçeği”ve“Yetişkin Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmış olup değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek adına Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. İncelenen modellerin anlamlılığını test etmek amacıyla Sıradan En Küçük Kareler Regresyona dayalı bir yaklaşım kullanılmıştır. Ayrıca aracılık analizleri Bootstrapping yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular, oluşturulan tüm modellerin istatistiksel olarak anlamlı olduğunu göstermektedir. Narsistik kişilik ile ilişkide otantiklik ve narsistik kişilik ile ilişki doyumu arasındaki ilişkilerde reddedilme duyarlılığının kısmi aracı bir rolünün olduğu ancak her iki aracılık analizinde de reddedilme duyarlılığının bastırıcı bir etkisinin olduğu görülmektedir. Benlik saygısı ile ilişkide otantiklik arasındaki ilişkide de reddedilme duyarlılığının kısmi bir aracı rol üstlendiği görülmektedir. Benlik saygısı ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide ise reddedilme duyarlılığı tam bir aracılık göstermektedir. Elde edilen bulgular araştırma içinde tartışılıp değerlendirilmiştir. Ayrıca gelecekte yapılacak araştırmalara ve uygulamalara yönelik öneriler de sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine whether rejection sensitivity has a mediating role in the effects of adults' narcissistic personality and self-esteem levels on relationship authenticity and relationship satisfaction. The sample group of the study consists of 1015 adults (780 women, 235 men) with relationship experience.“Personal Information Form”,“Narcissistic Personality Inventory”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”,“Authenticity in Relationship Scale”,“Relationship Satisfaction Scale”and“Adult Rejection Sensitivity Scale”were used to collect data for this study. Relational screening model was used in this study. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between variables. An approach based on Ordinary Least Squares Regression was used to test the significance of the analyzed models. In addition, mediation analyses were conducted using the Bootstrapping method. The findings of the study show that all models are statistically significant. It is seen that rejection sensitivity has a partial mediating role in the relationships between narcissistic personality and relationship authenticity, and between narcissistic personality and relationship satisfaction. However, in both mediation analyses, rejection sensitivity has a suppression effect. In the relationship between self-esteem and relationship authenticity, it is seen that rejection sensitivity has a partial mediating role. In the relationship between self-esteem and relationship satisfaction, rejection sensitivity shows a full mediation role. The findings were discussed and evaluated within the research. Suggestions for future research and applications are also presented.