Algılanan ilişki özyeterliği ile eş tükenmişliği arasındaki ilişkide romantik yakınlığın aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of romantic intimacy in the relationship between perceived relationship self-efficacy and couple burnout
- Tez No: 850454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM EVİN AKBAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, evli bireylerin romantik ilişkilerinde algılanan ilişki özyeterliği ile eş tükenmişliği arasındaki ilişkide romantik yakınlığın aracı rolünün incelenmesidir. Araştırma modeli olarak ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubu, yaşları 21 ile 69 arasında değişen 602 (471 kadın, 131 erkek) evli bireyden oluşmaktadır. Araştırma örneklemini belirlerken araştırma konusunun yapısına uygun, yeterli veriye ulaşabilmek amacı ile seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşabilir örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemi seçilmiştir. Araştırmanın verilerini toplamak için ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Eş Tükenmişliği Ölçeği'', ''İlişki Özyeterliği Ölçeği'' ve ''Romantik Yakınlık Ölçeği'' kullanılmıştır. Veri analizinde, Pearson korelasyon, betimsel istatistikler ve modelin anlamlılığının test edilmesi üzere Sıradan En Küçük Kareler Regresyona dayalı yaklaşım kullanılmıştır. Ayrıca aracılık analizleri için de Bootstrap Yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the mediating role of romantic intimacy in the relationship between perceived relationship self-efficacy and couple burnout in the romantic relationships in married individuals. Relational screening model was used as the research model. The sample group of the study consists of 602 (471 women, 131 men) married individuals aged between 21 and 69. While determining the research sample, convenience sampling and snowball sampling method, which are not random sampling methods, were chosen in order to reach sufficient data in accordance with the structure of the research subject. In order to collect data of the research“Personal Information Form”,“Couple Burnout Scale”,“Relationship Self-Efficacy Scale”and“Romantic Intimacy Scale”was used by the researcher. In data analysis, Pearson correlation, descriptive statistics and Ordinary Least Squares Regression based approach were used to test the significance of the model. In addition, the Bootstrap Method was used for mediation analyses.