Duygusal zekâ ve çatışma çözüm stratejileri ilişkisi: Bir alan araştırması
Emotional intelligence and conflict resolution strategies: A field research
- Tez No: 850464
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; ilahiyat fakültesi öğrencilerinden oluşan bir örneklem grup üzerinde, duygusal zeka ve çatışma çözüm stratejileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın ana kütlesini, Artvin Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören 574 öğrenci oluşturmaktadır. Ana kütleden, elektronik ortamda ve yüz yüze anket doldurtma metoduyla veriler elde edilmiştir. Toplamda elde edilen anket sayısı 258 olup 9 adet anket değerilmeye uygun olmadığı için analiz sürecine dâhil edilmemiş ve 249 adet anket verisi araştırma analizinde kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, hazırlanan anket üç bölümden oluşmaktadır. Anketin ilk bölümünde demografik bilgilere ilişkin sorular yer verilirken, diğer iki bölümde ise, Wong & Law (2002) tarafından geliştirilen“Duygusal Zeka Ölçeği”ve Janssen & Van de Vliert (1996) tarafından geliştirilen ve De Dreu v.d. (2001) tarafından kültürler arası düzeye uyarlanan“Çatışma Çözüm Stratejileri Ölçeği”yer almaktadır. Duygusal zeka ölçeği 4 alt boyuttan (kendi duygularını anlama, başkalarının duygularını anlama, duygularını kullanma, duygularını düzenleme), çatışma çözüm stratejileri ölçeği ise 5 alt boyuttan (uyum sağlama, uzlaşma, rekabet etme, problem çözme, kaçınma) meydana gelmektedir. Güvenirlik, geçerlilik, normallik ve faktör analizi yapılan anketlerin analiz için uygun olduğu görülmüştür. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezleri test etmek amacıyla ANOVA ve T-testi ile korelasyon analizleri yapılmıştır. Gerçekleşen analizler sonucunda, yaş değişkenine göre duygusal zeka ortalamalarının farklılığa sahip olduğu, ayrıca örneklemin cinsiyet değişkeni açısından; uyum sağlama, rekabet etme ve kaçınma stratejisi ortalamalarından farklılığa sahip olduğu görülmüştür. Çalışma deneyimine göre uyum sağlama stratejisi ortalamasında da farklılığın olduğu çalışmada tespit edilmiştir. Duygusal zeka alt boyutlarıyla çatışma çözüm stratejileri alt boyutları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonucunda, pozitif ve negatif yönlü çeşitli ilişkilerin var olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is; this study aims to examine the relationship between emotional intelligence and conflict resolution strategies in a sample group consisting of theology faculty students. The main body of the research consists of 574 students studying at Artvin Coruh University Faculty of Theology. Data were obtained from the central mass, electronically and by face-to-face survey method. The total number of surveys obtained is 258, and 9 questionnaires were not included in the analysis because they were unsuitable for evaluation, and 249 survey data were used in the research analysis. The questionnaire prepared within the scope of the research consists of three parts. While the first part of the questionnaire included questions about demographic information, the other two parts included the“Emotional Intelligence Scale”developed by Wong & Law (2002) and the“Emotional Intelligence Scale”developed by Janssen & Van de Vliert (1996) and De Dreu et al. (2001)“Conflict Resolution Strategies Scale”adapted to the intercultural level. The emotional intelligence scale consists of 4 sub-dimensions (understanding one's own emotions, understanding others' emotions, using emotions, and regulating emotions), and the conflict resolution strategies scale consists of 5 sub-dimensions (adaptation, compromise, competition, problem-solving, avoidance). The reliability, validity, normality, and factor analysis surveys were suitable for analysis. In order to test the hypotheses formed within the scope of the research, correlation analyzes were performed with ANOVA and T-test. As a result of the analyzes carried out, it was found that the emotional intelligence averages differ according to the age variable and also in terms of the gender variable of the sample; Adaptation, competition, and avoidance strategies were found to be different from the averages. It was determined in the study that there was a difference in the average of the adaptation strategy according to the working experience. As a result of the correlation analysis conducted to examine the relationship between the sub-dimensions of emotional intelligence and the sub-dimensions of conflict resolution strategies, it was seen that there were various positive and negative relationships.