7. sınıf öğrencilerinin cebir öğrenme alanındaki kavram yanılgılarının giderilmesinde dijital hikâye kullanımının etkisi
The effect of using digital storytelling on the elimination of 7th grade students' misconceptions in the algebra learning domain
  1. Tez No: 850467
  2. Yazar: SÜMEYRA EROLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM SEZER EVCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı 7. sınıf öğrencilerinin cebir öğrenme alanındaki kavram yanılgılarının giderilmesinde dijital hikâye kullanımının etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Araştırmada deney ve kontrol gruplu son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında Antalya ili Kepez ilçesinde bulunan bir devlet okulunda ortaokul 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören toplam 50 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Okulda 7.sınıf düzeyinde 2 şube olmasından dolayı sınıflardan biri deney diğeri kontrol grubu olarak seçilmiştir. Öğrenme ortamının kolay hazırlanabilmesi, katılımcılarla ilgili bilgilere daha şeffaf ulaşılabilmesi ve katılımcıların uygulamaya gönüllü olarak katılabilmesi için araştırmacının görev yaptığı okulda okuyan öğrencilerle çalışma yürütülmüştür. Araştırmaya deney grubundan 25 ve kontrol grubundan 25 öğrenci katılmıştır. Araştırmada öncelikle deney ve kontrol gruplarına başarı testi uygulanmış ve grupların matematik başarı düzeylerinin denk olduğu saptanmıştır. Araştırmanın verileri“Cebir Öğrenme Alanı Başarı Testi”,“Cebir Öğrenme Alanı Kavram Yanılgısı Teşhis Testi”,“Matematik Kaygısı-Endişesi Ölçeği (MKEÖ) ”ve“Ortaokul Cebir öğrenme Alanı Tutum Ölçeği (CTÖ) ”ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre dijital hikâye kullanımının cebir öğrenme alanı kavram yanılgılarını gidermede etkili olduğu görülmüştür. Derslerde dijital hikâye kullanımının öğrencilerin başarı düzeylerini ve derse olan ilgilerini arttırdığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin matematiğe karşı tutumlarının olumlu yönde etkilediği ancak kaygı durumları açısından ön test ile son test arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the use of digital storytelling has an effect on the elimination of 7th grade students' misconceptions in the algebra learning domain. A post-test quasi-experimental design with experimental and control groups was used in the research. This study was conducted with the participation of 50 students attending seventh grade at a public middle school in Kepez district centre of Antalya province in the 2022-2023 school year. Since there were 2 class sections at the 7th grade level in the school, one of the sections was selected as the experimental group and the other as the control group. In order to facilitate preparation of the learning environment, to access information about the participants more transparently and to ensure that the participants took part in the process willingly, the study was carried out with the students attending the school where the researcher was teaching. 25 students from the experimental group and 25 students from the control group participated in the study. Firstly, an achievement test was applied to the experimental and control groups and it was found that the mathematics achievement levels of the groups were at par. The data of the study were collected via“Algebra Learning Domain Achievement Test”,“Algebra Learning Domain Misconception Diagnostic Test”,“Mathematics Anxiety Rating Scale (MARS)”and“Middle School Algebra Learning Domain Attitude Scale (AAS)”. The collected data were analysed using SPSS 20.0 package software. According to the findings obtained as a result of the research, the use of digital storytelling was found to be effective in eliminating misconceptions in the algebra learning domain. It has been observed that its use in the class increases the success level of the students and their interest in the lesson. It was concluded that students' attitudes towards mathematics were positively affected, but there was no significant difference between the pre-test and post-test in terms of anxiety.