Avrupa Birliği'nde Avrupa şüpheciliği (Eurospecticism)
European skepticism in the European Union (Eurospecticism)
- Tez No: 850468
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Avrupa şüpheciliği, Avrupa Birliği'ni eleştiren veya ona karşı olanların siyasi görüşüdür. Temel kaynağı, Avrupa bütünleşmesinin ulus devletleri zayıflattığı düşüncesidir. Bu bütünleşmeyi yavaşlatmayı, durdurmayı veya tersine çevirmeyi arzular. Avrupa Birliği'nin kuruluşundan beri var olan bir olgudur. Ancak son yıllarda, özellikle 2008 mali krizi ve 2016 Brexit referandumu sonrasında, Avrupa şüpheciliği giderek daha önemli hale gelmiştir. Avrupa şüpheciliğinin çeşitli nedenleri vardır. Bazı euroskeptik partiler, Avrupa Birliği'nin ulus devlet egemenliğini ihlal ettiğini savunur. Diğerleri, Avrupa Birliği'nin aşırı bürokratik ve verimsiz olduğunu ve Avrupa Birliği'nin göç, güvenlik ve ekonomi gibi konularda yeterli olmadığını düşünür. Bu durum Avrupa Birliği'nin karar mekanizmalarını ve yapısını etkilemektedir. Avrupa Birliği'nin geleceği açısından önem arz etmektedir. Avrupa Birliği bu bakımdan bazı alanlarda ki politikalarını değiştirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
European skepticism is a political view that criticizes or opposes the European Union. It is based on the idea that European integration weakens nation-states. It desires to slow down, stop, or reverse this integration. It has been a phenomenon since the founding of the European Union. However, in recent years, especially after the 2008 financial crisis and the 2016 Brexit referendum, European skepticism has become increasingly important. There are various reasons for European skepticism. Some euroskeptic parties argue that the European Union violates the sovereignty of nation-states. Others believe that the European Union is too bureaucratic and inefficient, and that the European Union is not doing enough on issues such as migration, security, and the economy. This situation is affecting the decision-making mechanisms and structure of the European Union. It is of importance for the future of the European Union. The European Union needs to change some of its policies in this regard.