İlköğretim öğrencilerinin (4-8. sınıf) cebir öğrenme alanında oluşturdukları kavram yanılgıları
Misconceptions of primary school students ( 4th ? 8th grades ) in learning of algebra
- Tez No: 263483
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECAİ AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim öğrencilerinin (4-8. sınıf) cebir öğrenme alanında oluşturdukları kavram yanılgılarını ve bu kavram yanılgılarının öğrencilerin öğretim sürecinde hangi sınıflarda oluştuğunu veya söndüğünü belirlemektir.Çalışma 2009?2010 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, Bolu ili merkez ilçesinde bulunan resmi ilköğretim okullarının 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrenciler arasından tabaka örnekleme yöntemiyle seçilen öğrenciler ile yapılmıştır. Pilot uygulamada 156 öğrenciye, ana uygulamada ise 895 öğrenciye uygulanan çalışmaya toplam 1051 öğrenci dahil olmuştur. Veri toplama aracı olarak cebir testi kullanılmıştır. Ek A'da verilen cebir testi 4 ve 5. sınıf öğrencilerine, Ek B'de verilen cebir testinin ilk 14 sorusu 6. sınıf öğrencilerine, ilk 24 sorusu 7. sınıf öğrencilerine ve testin tamamı ise 8. sınıf öğrencilerine uygulanmıştır. Öğrencilerin testte yer alan problemleri nasıl yorumladıklarını ve çözüm sırasındaki düşüncelerini incelemek amacıyla her sınıf düzeyinden aritmetik ortalamanın bir standart sapma altı 2 öğrenci ile aritmetik ortalamanın bir standart sapma üstü 2 öğrenci olmak üzere sınıf bazında 4'er öğrenci, toplamda 20 öğrenci ile görüşme yapılmıştır.Bu çalışmada, ilköğretim 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin değişken kavramından ne anladıkları, değişken kavramının farklı kullanımları, değişken kavramının öğreniminde öğrencilerde oluşan kavram yanılgıları ve bu kavram yanılgılarının hangi sınıflarda oluştuğu tespit edilmeye ve bu kavram yanılgılarının nasıl giderilebileceği ile ilgili öneriler verilmeye çalışılmıştır. Daha önce cebirde kavram yanılgısı konusunda yapılan çalışmalar sadece belli bir sınıf seviyesine (6, 7 ve/veya 8) yönelik olduğundan bu çalışma, bu konuda var olan boşluğu doldurma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the misconceptions of primary school ( 4th- 8th grades) students that they create in the field of Algebra and to figure out in which grades these misconceptions appear and disappear during their academic career.The population of this study for the quantitative data consisted of 895 students who were attending to public primary schools which are located in Bolu central district in 2009 / 2010 Educational year. The sample for the study were chosen by means of stratified sampling.Data about students algebraic ability and misconceptions were gathered through an Algebra test. Algebra test given in Appendix-A was applied to the 4th- 5th grade students. The first 14 questions of the other Algebra test given in Appendix-B were designated for the 6th grade students, the first 24 questions for the 7th grade students and all the questions for the 8th grade students. To understand how the students interpreted the test problems and their thoughts during problem solving , four students from each grade level who scored one standard deviation above the mean (two students) and one standard deviation below the mean (two students) were randomly chosen. These 20 students were interviewed about their test solutions.In this study, it was aimed to determine how elementary students (grades from 4 to 8) percieved the variable concept, different uses of the concept of variable in these grade levels, misconceptions when learning variables, and in which grades these misconceptions are being constructed. Moreover, some recommendations were given for how to overcome these misconceptions. Earlier studies have focused on the misconceptions in algebra in certain grade levels (6,7 and/or 8); therefore, this study aimed to close this existing gap by exteding the grade level to forth and fifth.