Giresun ili Güce ilçesi Divanobası yaylasında korunan ve otlatılan mera alanlarının toprak ve vejetasyon özellikleri
Soil and vegetation characteristics of protected and grazed pasture areas in Divanobasi plateau of Güce district of Giresun province
  1. Tez No: 850477
  2. Yazar: MEHMET KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK KARAGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
2022 yılında Giresun ilinin Güce ilçesine bağlı Tekkeköy'ün Divanobası yaylasında gerçekleştirilen bu araştırma, korunan ve otlatılan mera alanlarında yapılan kapsamlı bir analize dayanmaktadır. Çalışma kapsamında, kuru ot verimi, pH, elektriksel iletkenlik (μS/cm), geçirgenlik (mm/h), su tutma kapasitesi (%) ve hacim ağırlığı (g/cm3) gibi parametreler incelenmiştir. Her bir mera alanından 10'ar adet toprak ve bitki örneği alınmış ve bu örnekler arasındaki potansiyel farklılıkları belirlemek için bağımsız iki örnek t testi analizi uygulanmıştır. Korunan mera alanında kuru ot verimi 153,9 kg/da iken, otlatılan mera alanında bu değer 114,2 kg/da olarak tespit edilmiştir. Botanik kompozisyon incelendiğinde, korunan alanda %87,8 oranında buğdaygil, %8,24 oranında baklagil ve %3,2 oranında diğer familya bitkileri belirlenmiştir. Öte yandan, otlatılan alanda bu oranlar sırasıyla %75,49 buğdaygil, %12,36 baklagil ve %12,14 diğer familya bitkileri olarak gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular, korunan mera alanları ile otlatılan alanlar arasında hem kuru ot verimi hem de botanik kompozisyon açısından önemli farklılıklar olduğunu ortaya koymaktadır. Toprak analizleri sonucunda sırasıyla korunan alanda, pH değeri 5,37, elektriksel iletkenlik 85,8 μS/cm, permeabilite 33,16 mm/saat, maksimum su tutma kapasitesi %38,50 ve hacim ağırlığı 1,19 g/cm3 bulunmuştur. Otlatılan alanda pH değeri 5,41, elektriksel iletkenlik 57,9 μS/cm, permeabilite 24,96 mm/saat, maksimum su tutma kapasitesi %31,04 ve hacim ağırlığı 1,34 g/cm3 bulunmuştur. Değerlendirme sonuçlarına göre elektriksel iletkenlik (μS/cm), su tutma kapasitesi(%) ve hacim ağırlığı değerleri arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research conducted in 2022 in the Divanobası plateau of Tekkeköy, affiliated with Güce district in Giresun province, involves a comprehensive analysis of protected and grazed pasture areas. Parameters such as dry forage yield, pH, electrical conductivity (μS/cm), permeability (mm/h), water holding capacity (%), and bulk density (g/cm3) were examined within the scope of the study. Ten soil and plant samples were collected from each region, and independent two-sample t-tests were applied to determine potential differences between these samples. The results revealed that in the protected area, the dry forage yield was 153.9 kg/da, while in the grazed area, it was determined as 114.2 kg/da. Analyzing the botanical composition, the protected area showed 87.8% graminoids, 8.24% legumes, and 3.2% other plant families. In contrast, the grazed area exhibited 75.49% graminoids, 12.36% legumes, and 12.14% other plant families. These findings underscore significant differences in both dry forage yield and botanical composition between protected and grazed pasture areas. Soil analyses indicated that in the protected area, pH value was 5.37, electrical conductivity was 85.8 μS/cm, permeability was 33.16 mm/h, water holding capacity was 38.50%, and bulk density was 1.19 g/cm3. In the grazed area, pH value was 5.41, electrical conductivity was 57.9 μS/cm, permeability was 24.96 mm/h, water holding capacity was 31.04%, and bulk density was 1.34 g/cm3. Evaluation results demonstrated statistically significant differences in electrical conductivity (μS/cm), water holding capacity (%), and bulk density values.