Bağlam temelli öğrenme yaklaşımına göre geliştirilen rehber materyallerin ortaokul 7. sınıf öğrencilerinin kavramsal anlamaları üzerine etkisi: 'Aynalar ve ışığın soğurulması' örneği
The effect of guide materials developed according to context-based learning approach on the conceptual understanding of 7th grade students: 'Mirrors and absorption of light'
  1. Tez No: 655044
  2. Yazar: ELİF AKIN YANMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİYE KARSLI BAYDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bağlam Temelli Öğrenme (BTÖ) yaklaşımının REACT stratejisine göre geliştirilen rehber materyallerin ortaokul 7. sınıf fen bilimleri dersi 'Işığın Madde ile Etkileşimi' ünitesi 'Aynalar ve Işığın Soğurulması' konusundaki kavramsal anlamalarına etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 2019-2020 eğitim öğretim yılı Giresun ili Güce ilçesi Zübeyde Hanım Yatılı Bölge Ortaokulunda öğrenim gören toplam 37 (19 deney ve 18 kontrol grubu olmak üzere) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel yaklaşımların birlikte kullanıldığı karma yöntem kullanılmıştır. Öğretim sürecinde deney grubunda dersler BTÖ yaklaşımının REACT stratejisine göre kontrol grubunda ise Milli Eğitim Bakanlığı'nın öngördüğü ve fen bilimleri dersi öğretim programında belirtilen yaklaşım/yöntem/teknikler ile işlenmiştir. Veri toplama aracı olarak iki aşamalı 'Aynalar ve Işığın Soğurulması' kavram testi, kavramlar hakkında ve öğretim müdahalesiyle ilgili yarı yapılandırılmış mülakatlar kullanılmıştır. Kavram testi deney ve kontrol grubuna ön, son ve geciktirilmiş son test olarak uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde grupların ön, son ve geciktirilmiş son testlerinin üçlü karşılaştırmalarında F testi kullanılırken, ikili karşılaştırmaları için ise t testi kullanılmıştır. Ayrıca deney ve kontrol gruplarında uygulanan öğretim uygulamalarının öğrencilerin kavramsal anlamalarında ne derece etkili olduğunu belirlemek için etki büyüklüğü değerleri de hesaplanmıştır. Araştırmada nitel veri toplamak amacıyla yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar ise içeriksel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada deney grubuna uygulanan rehber materyallerin kontrol grubuna uygulanan mevcut öğretim materyallerine göre öğrencilerin kavramsal anlamalarını arttırmada daha fazla katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin ele alınan konularda doğru kavramlarının yanında çeşitli alternatif kavramlara da sahip oldukları ortaya çıkmıştır. Alternatif kavramlara sahip olan öğrencilerin ise çoğunlukla kontrol grubundaki öğrenciler olduğu belirlenmiştir. Bu durum deney grubuna uygulanan BTÖ yaklaşımının REACT stratejisine göre geliştirilen rehber materyallerin 'Aynalar ve Işığın Soğurulması' konusunda öğrencilerin kavramsal gelişimlerini daha fazla desteklediği şeklinde yorumlanmaktadır. Deney grubundaki öğrencilerin öğretim müdahalesi ile ilgili görüşlerinden, araştırma kapsamında geliştirilen rehber materyallerin öğrenmeyi kolaylaştırdığı, dersi eğlenceli ve ilgi çekici kıldığı, kalıcı öğrenmeyi sağladığı, günlük yaşamla ilişki kurmayı, araştırma yapmayı ve derse katılımı desteklediği sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the guide materials developed according to the REACT strategy of Context-Based Learning on the conceptual understanding of the 'Interaction of Light with Matter' unit 'Mirrors and Absorption of Light' in the 7th grade science lesson. The sample of the study consists of 37 students (19 experimental and 18 control groups) studying at Zübeyde Hanım Regional Boarding Secondary School in Giresun province Güce district in the 2019-2020 academic year. The mixed method in which quantitative and qualitative approaches were used together was used in the study. In the teaching process, the lessons in the experimental group were taught according to the REACT strategy of context-based learning approach, and in the control group, with the approach / method / techniques stipulated by the Ministry of National Education and specified in the science course curriculum. Two-stage“Mirrors and Absorption of Light”concept test, semi-structured interviews about concepts and teaching intervention were used as data collection tools. Concept test was applied to the experimental and control groups as a pre, post and delayed post test. In the analysis of quantitative data, F test was used for triple comparisons of pre, post and delayed post tests of the groups, while t test was used for independent samples for paired comparisons. In addition, effect size values were also calculated to determine how effective the teaching practices applied in the experimental and control groups were on students' conceptual understanding. The semi-structured interviews conducted to collect qualitative data in the study were analyzed contextually. In the study, it was found that the guide materials applied to the experimental group made a higher contribution to increasing the conceptual understanding of the students compared to the existing teaching materials applied to the control group. At the end of the research, it was revealed that the students in the experimental and control groups had various alternative concepts besides correct concepts in the subjects dealt with. It was determined that students with alternative concepts were mostly students in the control group. This situation is interpreted as that the guide materials developed in accordance with the REACT strategy of the Context-Based Learning approach applied to the experimental group further support the conceptual development of the students on“Mirrors and Light Absorption”. From the opinions of the students in the experimental group about the teaching intervention, it was concluded that the guide materials developed within the scope of the study facilitated learning, made the lesson enjoyable and interesting, provided permanent learning, supported daily life, research and participation in the lesson.